przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 13 maja 2012

List Pierwszej Damy z okazji Finału Ogólnopolskiego Konkursu Ligi Morskiej i Rzecznej „Młodzież na Morzu”

Do Uczestników
Finału Ogólnopolskiego Konkursu
Ligi Morskiej i Rzecznej
Młodzież na Morzu 2012

 

 

Szanowni Państwo,


Dziękuję za zaproszenie na odbywający się w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Turystycznej w Szczecinie Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ligi Morskiej i Rzecznej „Młodzież na Morzu”. Nie mogę osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, ale zapewniam, że jestem z Państwem myślami.


W tym roku również przyjęłam honorowy patronat nad Konkursem, wierząc, że jest to bardzo wartościowa inicjatywa zarówno dla organizatorów, jak też dla młodzieży, która pragnie rozwijać swoją wiedzę w zakresie edukacji morskiej.


Pragnę wyrazić uznanie pomysłodawcom Konkursu za inicjatywę, która służy upowszechnianiu wiedzy o polskim morzu i związanych z nim wybitnych Polakach oraz o dziejach zasłużonej dla obronności Rzeczypospolitej Marynarki Wojennej. Cieszę się, że potrafili Państwo skupić wokół Ligi tak wielu uczestników, uczniów i nauczycieli. Bez wątpienia Szkolne Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w swojej działalności odwołują się do polskiej historii i tradycji morskiego wychowania, są bowiem znakomitym miejscem kształtowania patriotycznych i obywatelskich postaw młodego pokolenia Polaków. Chciałabym tu wspomnieć osobę Generała Mariusza Zaruskiego, człowieka, który jako twórca polskiego żeglarstwa morskiego dążył do podjęcia działań zmierzających do morskiego wychowania młodzieży i rozwoju Ligi Morskiej. Pamiętamy, że dla uczczenia 70. rocznicy śmierci Generała, rok 2011 został ogłoszony Rokiem Mariusza Zaruskiego.


W tym roku obchodzone jest również 30-lecie służby pod polską banderą szkolnych żaglowców „Dar Młodzieży” i ORP „Iskra”. To praca na morzu, pod żaglami kształci silną wolę, solidarność, poczucie równości, odpowiedzialność, wytrwałość i cierpliwość. Uczy pokory. Dla wielu z nas szkoła pod żaglami z polską banderką jest powodem do wielkiej dumy.


Szanowni Państwo, gratuluję zakwalifikowania się do finałów, zwycięstwa wszystkim tegorocznym laureatom Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież na Morzu”. Mam nadzieję, że udział w nim i zdobyte podczas jego trwania wiadomości zachęcą Was do rozwijania zainteresowań marynistycznych, a może też do kontynuowania tych pasji w dorosłym życiu.


Dyrekcjom szkół, których uczniowie uczestniczyli w finałowych zmaganiach, gratuluję utalentowanej i ciekawej wiedzy młodzieży.


Wszystkich Państwa bardzo serdecznie pozdrawiam.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.