przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 6 czerwca 2012

List Pierwszej Damy z okazji Święta Wolności i projektu "Wyłącz system"

Do Uczestników

Święta Wolności

i projektu Wyłącz system

 
 
Szanowni Państwo,
 
 
W tych dniach wszyscy bierzemy udział w Święcie Wolności, w towarzyszących mu przedsięwzięciach wystawienniczych, wydawniczych, edukacyjnych i artystycznych. Wspominamy w ten sposób wielki triumf Solidarności, jaki odniosła 23 lata temu.
 

Święto Wolności obchodzimy radośnie i z dumą, gdy myślimy o zwycięstwie,a w jego konsekwencji o przemianach, które następowały w kolejnych latach po tym historycznym przełomie.

 

Minione dwie dekady przyniosły nam wiele satysfakcji z osiągnięć i zmian, które nastąpiły. Gdy patrzymy wstecz, na okres walki opozycyjnej w latach PRL, musimy zwrócić uwagę na rolę, jaką w niej odegrały kobiety. Ich udział w polskiej drodze ku wolności jest wciąż mało znany i uznany. Cieszę się, że podczas tegorocznych obchodów zorganizowana została wystawa w warszawskiej Kordegardzie pt. „Wolność jest kobietą”, która przedstawia sytuację społeczną i zaangażowanie kobiet w działalność opozycji demokratycznej lat 70. i 80. W Pałacu Prezydenckim natomiast odznaczonych zostało czterdzieści kobiet za wybitne zasługi dla odzyskania niepodległości RP. W działalności podziemnej brało udział również wiele kobiet bezimiennie, bez których cichej i często żmudnej pracy opozycyjnej nie byłoby męskich sukcesów. Im także należy się pamięć oraz wyrazy najwyższego szacunku i uznania.

 

Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich Państwa obecnych na dzisiejszym spotkaniu oraz życzę radosnego, świątecznego nastroju i dobrej zabawy.  

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.