przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 8 marca 2013

List Pierwszej Damy na konferencji "Dzień bez kobiet"

Do Uczestniczek i Uczestników

Konferencji „Dzień bez kobiet”

 
 

Szanowni Państwo!

 
 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Państwa i cieszę się, że Gazeta Wyborcza z Fundacją „Feminoteka” zainicjowały debatę o kobietach w mediach.

 

Media znacząco wpływają na kształtowanie obrazu współczesnej kobiety w świecie, dlatego tak ważne jest, aby widzieć i pokazywać wszystkie formy aktywności Polek i ich zaangażowanie w dynamiczny rozwój kreatywnej i nowoczesnej Polski. Doceniam inicjatywę monitoringu polskich mediów pod tym kątem. Mam nadzieję, że zaprezentowane wyniki będą motorem do pogłębionej dyskusji na temat głosu i obrazu kobiet w świecie polskich mediów. Wspólnym  zadaniem środków masowego przekazu powinna więc być troska o to, aby także kobiecy punkt widzenia był wystarczająco wyeksponowany w dyskursie publicznym. Aktywność Polek zawodowa, społeczna oraz ta na gruncie rodzinnym warta jest doceniania, poparcia i prezentowania. Dotyczyć to powinno zarówno działań na rzecz dobrej, konsekwentnej polityki rodzinnej państwa, jak i wsparcia dla kobiet chcących odgrywać inne role, także w biznesie czy polityce. Doświadczenie i wiedza aktywnych Polek i ich spojrzenie na świat są niezwykle cenne.

 

Takie spotkanie jak dziś daje okazję, aby głośno przypominać, że kobieca perspektywa jest także wartością istotną zarówno dla budowania przyszłości Polski, jak i dla zrozumienia naszej polskiej przeszłości, w której Polki cieszyły się zawsze wyższym statusem społecznym niż kobiety w innych krajach europejskich. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zeszłoroczne Święto Wolności 4 czerwca obchodziliśmy gratulując kobietom ich udziału w drodze do wolnej Polski oraz kreatywnego korzystania z wywalczonej wolności. Przypomnieliśmy zasługi tych kobiet  właśnie dlatego, by zwrócić uwagę na sukcesy współczesnych Polek w tworzeniu dzisiejszej Polski, która potrzebuje energii i potencjału także swoich obywatelek.

 

Życzę Państwu owocnego spotkania.
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.