przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 5 maja 2013

List na Gali Finałowej Festiwal Akademii Muzycznych

Do Uczestników Gali Finałowej
Europejskiego Festiwalu
Akademii Muzycznych

 

 


Europejski Festiwal Akademii Muzycznych jest niezwykle cennym wydarzeniem, które łączy muzyków z Akademii Muzycznych z całej Europy. Pierwsza edycja Festiwalu, dedykowana wyłącznie Polskim Akademiom Muzycznym, potwierdziła potrzebę budowania wielkiej imprezy społeczno-kulturalnej w Warszawie.

 
Tegoroczny projekt łączy kilkuset młodych artystów, twórców i ich profesorów od Moskwy po Mińsk, Tromso, Wilno, Budapeszt, Pragę, Bańską Bystrzycę i Lwów. Jego celem jest rozwój dialogu międzykulturowego między Europejskimi Akademiami Muzycznymi, potwierdzenie tożsamości europejskiej opartej na popularyzowaniu narodowych tradycji muzycznych oraz zwiększenie aktywności europejskiej młodych muzyków. Dzięki występom najzdolniejszej młodzieży akademickich centrów muzycznych, mogą spotkać się odmienne estetyki, wzorce i tradycje. Projekt jest nowatorską odpowiedzią na współczesne potrzeby międzynarodowego dialogu środowiska międzyuczelnianego, na potrzebę wspierania potencjału młodych muzyków, promowania dorobku muzyki klasycznej oraz wyrównywania poziomu szkolnictwa muzycznego.

 
Festiwal staje się też pretekstem do wzajemnego poznania, czerpania ze źródeł i inspiracji muzycznych, odkrywania nowych form i środków wyrazu artystycznego oraz współdziałania osób wywodzących się z odmiennych kręgów kulturowych. Jest to festiwal solidarności oraz wspólnych ideałów, stanowi wyraz dążeń do wspólnej Europy, bowiem muzyka nie zna granic.

 
Wieloczęściowe dzieło pn. „Suita Narodów Europy”, które zostanie Państwu dziś zaprezentowane, jest nowatorską ideą kompozytorską pozwalającą kompozytorom, reprezentującym swoje Akademie Muzyczne, stworzyć wspólne dzieło, którego elementem wiążącym jest taneczność i folklor. „Suita Narodów Europy” jest prawdziwym przykładem dążeń do wspólnej Europy i harmonii wyrażanej poprzez muzykę.

 

Życzę Państwu wspaniałych wrażeń artystycznych.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.