Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 października 2014

List Pierwszej Damy z okazji otwarcia wystawy „25 na 25. Biżuteria czasu wolności”

Do Uczestników

otwarcia wystawy
„25 na 25. Biżuteria czasu wolności”
 
Szanowni Państwo,
  
Z dużą przyjemnością objęłam honorowym patronatem wystawę „25 na 25. Biżuteria czasu wolności”, która obecnie jest otwierana. Gratuluję pomysłu zorganizowania tego spotkania, które nawiązuje do obchodów 25-lecia wolnej Polski, do osiągnięć tego okresu, także w naszej sztuce jubilerskiej.
 
Warto podkreślić, że polskie złotnictwo i twórcy byli zawsze wysoko cenieni – głównie za swoją nieocenioną kreatywność, mimo że w czasach trudnego dostępu do materiałów złotniczych i edukacji mieli ograniczone szanse na rozwój. Ten rozwój odbywał się bez znaczących wpływów z zewnątrz, zaowocował więc odrębnością estetyczną i swoistą wyjątkowością na tle europejskich trendów. Po 1989 roku zmieniło się właściwie wszystko, ale pomysłowość pozostała – to ona stała się bazą, na której zbudowano markę polskiej biżuterii.
 
Ostatnie 25 lat to nie tylko w polityce, ale i na polskiej scenie złotniczej, wyjątkowy czas: czas zmian rynkowych, ale także sposobu myślenia o biżuterii i jej tworzeniu, edukacji złotniczej, prezentacji siebie i własnych dokonań. Polscy artyści plastycy i projektanci biżuterii zyskali niepowtarzalną szansę, którą świetnie wykorzystali – nie tylko dla siebie, ale i dla polskiej marki, którą udało im się zbudować wspólnymi działaniami, głównie dzięki możliwości udziału w licznych imprezach wystawienniczych w Europie i na świecie. Pojawiło się i stale pojawia wielu wykształconych młodych, utalentowanych ludzi, a wszystkie ich dokonania składają się na markę polskiej sztuki złotniczej.
 
Wierzę głęboko w to, że polskie wzornictwo, nawet kierując się światowymi tendencjami, nie zatraci swojej wyjątkowości i odrębności, które uczyniły go rozpoznawalnym. Najlepszym tego przykładem są dzisiejsi laureaci nagród – okolicznościowych medali - które dziś zostaną im wręczone, jako osobom zasłużonym dla rozwoju polskiej sztuki złotniczej. Jesteśmy z nich bardzo dumni.
 
Pozdrawiam wszystkich Państwa bardzo serdecznie i życzę dalszych sukcesów w pracy twórczej i niegasnących pomysłów artystycznych, by polska biżuteria święciła triumfy na świecie przez kolejne dekady.
Poleć znajomemu