przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 4 grudnia 2014

List Pierwszej Damy z okazji konferencji inaugurującej Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu

Do Uczestników

konferencji inaugurującej
Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu
  
Szanowni Państwo,
 
Mimo, że wciąż nie wynaleziono recepty na uleczenie autyzmu, to jednak postępy, jakie udało się osiągnąć w zakresie diagnozowania oraz prowadzenia terapii pokazują, że nie jesteśmy zupełnie bezradni wobec autyzmu. Pewne jest, że możliwie najwcześniej postawiona diagnoza oraz odpowiednie oddziaływania wobec dziecka mogą przynieść bardzo dobre rezultaty. Niezmiernie ważne pozostaje zatem rozpowszechnianie, w szczególności wśród rodziców i osób sprawujących opiekę nad dziećmi, informacji pozwalających na wczesne rozpoznawanie symptomów zaburzeń rozwojowych.
 
Gorąco popieram wszelkie działania, które służą podnoszeniu świadomości na temat autyzmu oraz poprawie systemu diagnozowania i opieki dla tej grupy osób. Ogromnie cenię podjętą przez Fundację Synapsis inicjatywę Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu. Wychodzi ona bowiem naprzeciw aktualnym i pilnym potrzebom upowszechnienia informacji na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz dostępu do diagnozy i działań na rzecz wspomagania rozwoju dziecka. Ogólnokrajowy charakter Programu daje szanse dotarcia nie tylko do dużych miejscowości, ale też do tych małych i najmniejszych. Wartością Programu jest również tworzenie szerokiej platformy współpracy osób z różnych środowisk – terapeutów, pedagogów, rehabilitantów, lekarzy, pielęgniarek, pracowników administracji publicznej.
 
Dzisiejsza konferencja, która przypada w Europejskim Tygodniu Autyzmu, daje nam okazję do podwójnego świętowania. Obok inauguracji Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu, jest to 25. rocznica założenia Fundacji Synapsis. Dorobek tego ćwierćwiecza Fundacji jest imponujący – jej wielopłaszczyznowa aktywność to przede wszystkim prowadzenie placówek terapeutycznych, ośrodka diagnoz, przedszkola dla dzieci z autyzmem, czy przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego osoby z autyzmem oraz szeroka działalność informacyjna i rzecznicza. Jubileusz Fundacji Synapsis zbiega się z 25-leciem polskiej wolności i niewątpliwie bogaty dorobek Fundacji ma swój udział w budowaniu wolnej i demokratycznej Polski, w tworzeniu jej systemu wsparcia dla potrzebujących, takich jak osoby z autyzmem. Gratuluję Państwu gorąco jubileuszu.
 
Życzę Państwu udanej konferencji, a Fundacji Synapsis wytrwałości i powodzenia w dalszej działalności.
        
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.