przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 17 września 2011

List Pierwszej Damy z okazji XVII Festiwalu Archeologicznego w Biskupinie

Do Uczestników
XVII Festynu Archeologicznego
w Biskupinie

 

Szanowni Państwo,

 

Z ogromną przyjemnością przyjęłam zaproszenie do objęcia honorowym patronatem XVII Festiwalu Archeologicznego w Biskupinie.


Ta niezwykła zasłużona i tradycyjna już impreza, która ma miejsce w Biskupinie – pomniku historii Polski, stanie się w dniach trwania festiwalu miejscem spotkania dwóch kultur: greckiej i łużyckiej. Dzieje się to w ważnym dla Polski okresie przewodniczenia Unii Europejskiej. Wydarzenie nabiera zatem szczególnego znaczenia i rangi i jest znakomitą okazją do podkreślenia wpływu starożytnej Grecji na kulturę europejską. Jesteśmy jej spadkobiercami, co w połączeniu z naszym, rodzimym dziedzictwem, stanowi o bogactwie i różnorodności spuścizny, jaką możemy się dziś cieszyć.


Wspaniałe propozycje programowe festiwalu wzbudzą na pewno duże zainteresowanie i przyciągną do Biskupina wielu zwiedzających, rozbudzając ich wyobraźnię i chęć poszerzenia wiedzy na temat cywilizacji helleńskiej. Dzięki prezentacji życia codziennego starożytnych Greków, począwszy od kuchni, gier i zabaw, pokazu dyscyplin sportowych, nauki czytania i pisania, przez pokaz fryzur i makijażu, lepienia naczyń, odlewania monet, aż do dysputy filozoficznej, można będzie bliżej poznać historię antycznej Grecji w atrakcyjnej formie.


Gratuluję pomysłu połączenia pokazów i warsztatów z bogatym programem edukacyjnym skierowanym do młodzieży, która będzie miała niepowtarzalną okazję do nauki poza murami szkoły. Będzie to nie tylko wspaniała lekcja historii, ale także znakomita możliwość, by porównać świat miniony ze współczesnością.


Życzę wszystkim obecnym wspaniałej zabawy i wrażeń, a organizatorom – Muzeum Archeologicznemu w Biskupinie i Instytutowi Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dalszych sukcesów w działalności wystawienniczej, naukowej i edukacyjnej.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.