przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 sierpnia 2012

Pierwsza Dama o tradycjach święta 15 sierpnia

Wywiad Pierwszej Damy Anny Komorowskiej   |   Wywiad Pierwszej Damy Anny Komorowskiej Wywiad Pierwszej Damy Anny Komorowskiej Wywiad Pierwszej Damy Anny Komorowskiej

- Cieszy mnie niezwykle, że zwyczaj zbierania ziół i układania kwietnych bukietów w dniu święta Matki Boskiej Zielnej przywracany jest m. in. przez stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa, które po raz kolejny organizuje w Krakowie konkurs "Cudowna moc bukietów" - podkreśliła Pierwsza Dama Anna Komorowska w specjalnej wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej".


15 sierpnia jest świętem wielowątkowym, wielopłaszczyznowym. Jest to święto państwowe, Dzień Wojska Polskiego, obchodzony w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Przywołuje wydarzenia z 1920 roku. Odwołuje się więc do tradycji patriotycznych.

 

W Kościele jest to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu kobiety przygotowywały i nadal przygotowują bukiety z ziół, kwiatów, owoców. Warto współcześnie kultywować tę piękną polską tradycję, by 15 sierpnia bukiety były obecne zarówno na wsiach, jak i w miastach.
 

Dodatkowo święto 15 sierpnia ma, według mnie, mało podkreślany aspekt ekologiczny i edukacyjny. Jest dobrym pretekstem do poszerzenia świadomości ekologicznej, troski o naturę, o środowisko, w którym żyjemy. Przygotowywanie bukietów to znakomita okazja do lepszego poznania ziół, kwiatów, owoców. Niejednokrotnie widzimy jakieś rośliny w sklepach, w postaci gotowych herbat czy przypraw, a nie zdajemy sobie sprawy, że rosną tuż obok nas. Warto przy okazji tego święta bliżej poznać otaczającą nas przyrodę.

 

Ważny jest również aspekt estetyczny. Komponowanie bukietów uwrażliwia na piękno i walory artystyczne, wymaga pracy nad kompozycją, paletą barw i aromatów.

 

Cieszy mnie niezwykle, że zwyczaj zbierania ziół i układania kwietnych bukietów w dniu święta Matki Boskiej Zielnej przywracany jest m. in. przez stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa, które po raz kolejny organizuje w Krakowie konkurs "Cudowna moc bukietów". Wiem, iż w tym roku podobny konkurs odbędzie się również w Kościerzynie na Kaszubach. Być może te wydarzenia będą stanowić zachętę dla innych regionów Polski, by w kolejnych latach przyłączyły się do akcji.

 

Ja również przygotuję bukiet z rosnących w moim ogrodzie kwiatów, ziół i owoców. Dla mnie 15 sierpnia to święto niezwykle radosne, barwne, wonne, magiczne i dlatego warto kultywować tradycje z nim związane. Jak wspomniałam jest to święto wielopłaszczyznowe, dlatego na pewno każdy odnajdzie w nim coś dla siebie i będzie mógł obchodzić je na swój sposób.

 

O tradycji i zwyczajach Anna Komorowska mówiła także we wtorkowym wywiadzie dla TVP Info.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.