przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 8 marca 2014

"Rodzina to najmniejsza wspólnota, trzeba ją wspierać"

  |   Wywiad dla PAP i IAR Wywiad dla PAP i IAR Wywiad dla PAP i IAR Wywiad dla PAP i IAR

Para prezydencka objęła patronatem obchody Międzynarodowego Dnia Rodzin 15 maja i apeluje o zgłaszanie pomysłów i inicjatyw związanych z rodziną. Jedno takie lokalne wydarzenie mają odwiedzić Anna i Bronisław Komorowscy. Cenne inicjatywy trzeba pokazać - podkreśla Pierwsza Dama Anna Komorowska.

- Formalnie Międzynarodowy Dzień Rodzin jest obchodzony 15 maja, ale potem obchodzimy Dzień Matki, Dzień Dziecka, chcemy, aby wszystkie te inicjatywy majowe i czerwcowe wpisały się we wspólne obchody w Polsce - zapowiedziała Anna Komorowska.

Małżonka prezydenta podkreśliła w rozmowie z PAP i IAR, że rodzina jest najmniejszą wspólnotą i trzeba ją wspierać. - To, co się dzieje w rodzinie, to jest taka lekcja, która potem procentuje w dorosłym życiu, w społecznym życiu - zaznaczyła.

Prezydent w specjalnym nagraniu przekonuje, że aby Polska była krajem, w którym młodzi mogą realizować swe marzenia o rodzinie, potrzeba przyjaznej atmosfery i przestrzeni, które ułatwią wychowywanie dzieci. - Dlatego zapraszamy państwa do wspólnego tworzenia dobrego klimatu dla rodzin w Polsce - powiedział Bronisław Komorowski.

W ramach szerokiego programu polityki rodzinnej "Dobry Klimat dla Rodziny" para prezydencka objęła honorowym patronatem tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Rodzin w Polsce. 15 maja przypada 20. rocznica ustanowienia tego dnia przez ONZ. Z tej okazji na stronie www.prezydent.pl/dla-rodziny/mdr/zglos można zgłaszać inicjatywy związane z rodziną. Projekty, które wpisują się w idee obchodów, otrzymają logo akcji oraz wzór plakatu.

Minister Irena Wóycicka podkreśliła, że inicjatywy mogą zgłaszać samorządy, instytucje publiczne i firmy prywatne, organizacje pozarządowe, kościoły i media. Poinformowała także, że jedno ze zgłoszonych wydarzeń prawdopodobnie odwiedzi para prezydencka.

Pierwsza Dama wskazała również, że para prezydencka apeluje o zgłaszanie inicjatyw, tak by w obchodach Międzynarodowego Dnia Rodzin mogło uczestniczyć jak najwięcej rodzin. Podkreśliła, że wszystkie inicjatywy lokalne są bardzo cenne. - I obejmując obchody tego międzynarodowego dnia rodzin patronatem honorowym, umieszczając informację o planowanych inicjatywach na stronie prezydenta, chcemy też je wydobyć z tego poziomu lokalności - zaznaczyła.

Anna Komorowska zwróciła uwagę, że - jeśli chodzi o wspieranie rodzin - "trzeba zewrzeć szeregi". Zaznaczyła, że sojusznicy w tej sprawie powinni być wszędzie - na poziomie samorządów, gmin i na szczeblu państwowym, wśród pracodawców i organizacji pozarządowych.

Irena Wóycicka zapowiedziała, że w ramach obchodów Dnia Rodzin 15 maja odbędzie się duża gala II edycji konkursu dla samorządów o nagrodę pary prezydenckiej "Dobry Klimat dla Rodziny". - Zgłosiło się w tym roku ponad 250 inicjatyw, czyli więcej niż w zeszłym roku. Kapituła w najbliższym czasie będzie wybierać nominowanych, a następnie para prezydencka laureatów. To będzie gala, na której nominowani i laureaci będą uhonorowani - powiedziała minister. Dodała, że z inicjatywy Anny Komorowskiej przyznane zostaną również - jak co roku - odznaczenia dla rodzin wielodzietnych.

Celem konkursu "Dobry Klimat dla Rodziny" jest promowanie najlepszych praktyk wspierających rodziny, aby mogły stać się wzorcem i inspiracją dla innych samorządów. Nagroda pary prezydenckiej przyznawana laureatom konkursu to wyróżnienie o charakterze honorowym. Za tworzenie warunków sprzyjających dobremu funkcjonowaniu rodziny wyróżnione samorządy uzyskają prawo do posługiwania się tytułem laureata oraz dyplom i prestiżową statuetkę.

Anna Komorowska przypomniała, że obserwuje z zadowoleniem, jak rozwija się w Polsce samorządowa karta dużych rodzin zainicjowana przez Wrocław i Grodzisk Mazowiecki. - W zeszłym roku, gdy był ogłaszany Program Polityki Rodzinnej Prezydenta RP "Dobry Klimat dla Rodziny", było 70 miejscowości, w których były te karty. Po niecałym roku jest ich ponad 190 - zaznaczyła Pierwsza Dama.

Minister Wóycicka zwróciła uwagę, że do tego dojdzie również ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, która wyniknie ze współpracy rządu z Kancelarią Prezydenta już niedługo. Nawiązała też do wprowadzenie rozliczania rodzinnego podatku w oparciu o kwotę wolną od podatku. - Pan prezydent rozmawiał z panem premierem i z tych rozmów wynika, że możemy liczyć tu na poparcie rządu, natomiast jest kwestia momentu i przygotowania odpowiednich rozwiązań i nad tym pracujemy - powiedziała.

- Chcę podkreślić w imieniu pana prezydenta, że liczy on cały czas na to, iż rozwiązania podatkowe bardziej korzystne dla rodzin z większą liczbą dzieci, mniej zamożnych rodzin do końca kadencji tego Sejmu zostaną uchwalone - zaznaczyła minister.

Zobacz także: Para Prezydencka zaprasza do obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin Karta Dużych Rodzin uprawnia rodziny wielodzietne do różnego rodzaju zniżek. Po wprowadzeniu ogólnopolskiej karty rodziny wielodzietne będą mogły m.in. liczyć na tańsze przejazdy kolejowe, tańsze bilety do muzeów, bezpłatny wstęp do parków narodowych.(PAP, inf. własna)

 

Więcej na stronie Międzynarodowego Dnia Rodzin >>

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.