Zmieniliśmy nie tylko Polskę, ale także zmieniliśmy nasz kawałek świata. To my daliśmy impuls do przemian w regionie. To my możemy z dumą mówić, że w tej części Europy, w tym naszym 25-leciu „Freedom was made in Poland". (...) Po 25 latach jesteśmy, w moim przekonaniu, w połowie drogi - przed nami wielkie wyzwanie, by w kolejnym ćwierćwieczu nadrobić dystans, dzielący nas od europejskich liderów. Wierzę, że to jest możliwe, wierzę, że to się nam -Polakom - może udać, że możemy to osiągnąć.
Wierzę więc, że Drugie Pokolenie Wolności dobrze wykorzysta kolejne 25 lat.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski
w orędziu wygłoszonym 4 czerwca 2014 r.
przed Zgromadzeniem Narodowym
Współczesny świat wymaga od nas zdolności do skutecznego konkurowania z innymi. Celem prezydentury Bronisława Komorowskiego jest wzmocnienie tych zdolności na poziomie obywateli, państwa i narodu. Konkurencyjność to większa zdolność nie tylko do współzawodnictwa, ale i do większej współpracy z innymi ludźmi, narodami i państwami.
Jest do tego potrzebne silne poczucie wspólnoty całego społeczeństwa, wspólnota narodu i państwa.
Dla realizacji tego celu ważne jest inicjowanie i wspieranie reform oraz mobilizowanie do nich instytucji publicznych, samorządowych, organizacji pozarządowych i obywateli. Konkurencyjna Polska to Polska odważnie patrząca w przyszłość, ale też dostrzegająca aktualne wyzwania. Konkurencyjna Polska bierze udział w wielkim, europejskim projekcie i staje się jednym z liderów Unii Europejskiej.
Bronisław Komorowski, w ramach wzmacniania konkurencyjności Polski, traktuje sześć obszarów jako kluczowe dla swojej prezydentury. Są nimi:
- dialog i otwartość,
- rodzina,
- konkurencyjność polskiej gospodarki,
- nowoczesny system bezpieczeństwa,
- dobre prawo,
- nowoczesny patriotyzm.
Dialog i otwartość
Dialog i otwartość wyznaczają sposób działania Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nie tylko na arenie krajowej, lecz także w kontaktach z partnerami Polski w Unii Europejskiej i NATO oraz innymi państwami. Prezydent w swoich działaniach od wielu lat niezmiennie daje wyraz przekonaniu, że poprzez otwartą rozmowę, dialog i budowanie porozumienia wiedzie droga do skutecznego rozwiązywania problemów stojących przed Polską.
Dlatego od początku prezydentury Bronisław Komorowski rozwija współpracę z krajami regionu, państwami Trójkąta Weimarskiego, a także utrzymuje nieustanny dialog z władzami Ukrainy, którego celem jest zbliżenie naszego sąsiada do struktur zachodnich. Jednocześnie inicjuje różne formy dialogu pomiędzy najważniejszymi środowiskami w kraju, organizując m.in.: fora debaty publicznej, dyskusje młodego pokolenia z cyklu „Idee Nowego Wieku" czy konsultacje ze wszystkimi siłami parlamentarnymi w kluczowych sprawach dla Polski.
Rodzina
W maju 2013 r. został opublikowany pierwszy kompleksowy Program Polityki Rodzinnej Prezydenta RP, zatytułowany „Dobry Klimat dla Rodziny". Ma on inspirować partie polityczne, samorządy i organizacje pozarządowe do działań na rzecz likwidowania barier dla dzietności. Program prezentuje 44 rekomendacje w zakresie polityki rodzinnej. Są wśród nich m.in.: ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnych ulg prorodzinnych; upowszechnienie kart dużych rodzin w samorządach i wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin; wzmocnienie samodzielności mieszkaniowej młodych rodzin; sprzyjająca rodzicom organizacja czasu pracy; wprowadzenie elastycznego systemu urlopów związanych z opieką nad małym dzieckiem; zwiększenie dostępności do przyjaznych miejsc edukacji i opieki dla dzieci do 12. roku życia.
Prezydent Bronisław Komorowski zachęca władze samorządowe do tworzenia Kart Dużych Rodzin w swoich gminach, powiatach i województwach. Prezydent popularyzuje je, uczestnicząc w lokalnych i regionalnych spotkaniach poświęconych temu składnikowi polityki rodzinnej, bierze udział w debatach na ich temat, wyróżnia władze lokalne. Inicjatywą, mającą promować i upowszechniać najlepsze rozwiązania, sprzyjające rodzicielstwu, jest konkurs dla samorządów „Dobry Klimat dla Rodziny" przygotowany przez Kancelarię Prezydenta. Nagrodę Pary Prezydenckiej otrzymują te samorządy, które tworzą przyjazne warunki funkcjonowania rodzin oraz dbają, aby młodzi Polacy mogli realizować związane z rodziną marzenia i aspiracje.
Tylko do tegorocznej, drugiej już edycji konkursu, samorządy miast, gmin, powiatów i województw zgłosiły 253 inicjatywy.
Konkurencyjność polskiej gospodarki
Wyznaczanie kierunków rozwoju oraz inspirowanie rządu i parlamentu do podejmowania reform - wzmacniających konkurencyjność gospodarki - to kolejny z priorytetów prezydentury. Bronisław Komorowski regularnie podkreśla konieczność wprowadzenia reform -mówił o tym m.in. podczas orędzia wygłoszonego na inauguracji VII kadencji Sejmu w 2011 r., na Forum Ekonomicznym w Krynicy we wrześniu 2012 r., podczas posiedzenia Rady Gabinetowej ws. euro czy orędzia wygłoszonego przed Zgromadzeniem Narodowym 4 czerwca 2014 r. Włączając się w debatę na temat przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty, Prezydent wskazywał na konieczność wyraźnego oddzielenia decyzji o dacie przyjęcia euro od samego dążenia do spełnienia kryteriów konwergencji.
W celu zdiagnozowania przyszłych wyzwań dla polskiej gospodarki i barier ograniczających konkurencyjność, na prośbę Bronisława Komorowskiego prof. Jerzy Hausner przygotował kompleksowy raport zatytułowany „Konkurencyjna Polska. Jak awansować w światowej lidze gospodarczej?".
Prezydent promuje również polskie przedsiębiorstwa. Wszystkim wizytom zagranicznym Prezydenta RP i wizytom głów państw obcych w Polsce towarzyszyły fora lub seminaria gospodarcze. Od początku sprawowania urzędu Prezydent uważnie wsłuchuje się w opinie przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw i wspiera przeprowadzenie korzystnych dla tego sektora zmian w Kodeksie pracy oraz systemie podatkowym. Aby docenić sukcesy silnych, polskich firm Bronisław Komorowski podjął decyzję o przywróceniu Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, przyznawanej przedsiębiorstwom, które wnoszą szczególny wkład w budowę konkurencyjności polskiej gospodarki.
Nowoczesny system bezpieczeństwa
Bronisław Komorowski jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, już na początku swojej prezydentury za jeden z priorytetów uznał konieczność stworzenia nowoczesnego systemu bezpieczeństwa Polski. Jego podstawę stanowią: kompleksowa reforma armii, obejmująca modernizację techniczną oraz zmiany w systemie dowodzenia i szkolenia; zainicjowana przez Prezydenta budowa systemu obrony przeciwrakietowej, która jest w trakcie realizacji; konsolidacja NATO wokół wspólnej obrony. Szczególnie istotna jest zainicjowana przez Prezydenta przebudowa systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi.
W 2013 r. Prezydent podpisał ustawę, wprowadzającą reformę systemu kierowania i dowodzenia armią, która zakłada konsolidację systemu dowodzenia wokół trzech podstawowych funkcji: planowania strategicznego, bieżącego dowodzenia ogólnego i dowodzenia operacyjnego. Reforma ta ujednolici system kierowania i dowodzenia na czas pokoju, kryzysu i wojny. Kluczowym elementem, umożliwiającym modernizację polskiej armii, jest zapewnienie jej stałego finansowania. Bronisław Komorowski, jeszcze jako szef MON, wprowadził regułę wydatkowania 1,95% PKB na obronność.
W czerwcu 2014 r., jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, zaproponował podniesienie tego wskaźnika do 2% PKB. Ponadto z inicjatywy Prezydenta Polska odchodzi od ogłoszonej w 2007 r. polityki ekspedycyjnej, przenosząc akcent na zwiększanie zdolności do obrony terytorium kraju oraz wzmocnienie systemu obronnego NATO. Realizacji tych zapowiedzi służy m.in. wygaszanie misji w Afganistanie. Środki pozyskane dzięki jej zakończeniu zostaną przeznaczone na modernizację techniczną Sił Zbrojnych - w tym budowę tarczy antyrakietowej. Aby zachować w dziedzinie bezpieczeństwa ciągłość planów i ich realizacji, już na początku kadencji Bronisław Komorowski stworzył nowy model funkcjonowania Rady Bezpieczeństwa Narodowego - po raz pierwszy w jej pracach uczestniczą nie tylko przedstawiciele rządu, lecz także szefowie partii opozycyjnych. RBN stwarza dzięki temu możliwość wspólnej, ponadpartyjnej dyskusji o najbardziej fundamentalnych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem państwa.
Dobre prawo
Zadaniem państwa jest tworzenie takich aktów prawnych, które zapewnią trwały, zrównoważony rozwój oraz warunki do wzrostu konkurencyjności. Dlatego Bronisław Komorowski za jeden z priorytetów swojej prezydentury przyjął dbałość o stanowienie i egzekwowanie prawa. W 2013 r. Prezydent przedłożył pakiet ustaw, dotyczących systemu sądownictwa. Nowelizacja ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym oraz zmiana przepisów o Sądzie Najwyższym mają usprawnić funkcjonowanie tych instytucji, a przede wszystkim przyspieszyć rozpatrywanie spraw.
Dbałość Prezydenta Komorowskiego o jakość tworzonego prawa przejawia się także w pozytywnym zaangażowaniu w cały proces legislacyjny. Opiera się ono m.in. na: inicjowaniu szerokiej dyskusji nad proponowanym prawem; poszukiwaniu kompromisu pomiędzy różnymi propozycjami; wczesnym sygnalizowaniu niedostatków procedowanych ustaw bądź zgłaszanych projektów; wykorzystywaniu prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej.
Nowoczesny patriotyzm
O nowoczesnym patriotyzmie, wyrażanym każdego dnia, Bronisław Komorowski mówił tuż po zaprzysiężeniu. Prezydent nieustannie podkreśla, że współczesna Polska - bezpieczna, konkurencyjna i suwerenna - jest powodem do dumy. Nowoczesny patriotyzm to obok szacunku dla historycznych dokonań Polski, duma z jej współczesnych osiągnięć, szczególnie tych z minionych 25 lat. Od początku prezydentury Bronisław Komorowski wspiera ideę i promuje 4 czerwca - Święto Wolności, inicjując w 2014 r. obchody zakrojone na szeroką skalę.
Dla uczczenia jubileuszowego Roku Wolności na placu Zamkowym w Warszawie odbyły się uroczystości z udziałem głów państw i szefów rządów, a Bronisław Komorowski wygłosił orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym. Ćwierćwiecze wolności świętowano na terenie całej Polski. Społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy i instytucje publiczne organizowały imprezy plenerowe, biegi, konferencje, wystawy i inne inicjatywy.
W całej Polsce miało miejsce ok. 400 różnych wydarzeń. W obchody włączyły się także środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie, które promują sukces polskiej transformacji w ponad 120 miastach na całym świecie. Z inicjatywy Prezydenta nową, pełną dumy formę zyskały obchody Święta Konstytucji 3 Maja, wokół których organizowana jest „Majówka z Polską" oraz Święto Niepodległości, któremu towarzyszy marsz „Razem dla Niepodległej".
Prezydent Komorowski, doceniając obywatelskie i patriotyczne zaangażowanie Polaków w zagospodarowywanie wolności, budowanie nowoczesnej Polski oraz umacnianie naszej pozycji na arenie międzynarodowej, wręczył odznaczenia wielu zasłużonym postaciom polskiego życia publicznego.
Nowoczesny patriotyzm to także dbałość o otoczenie, w którym żyjemy, szacunek dla wartości otaczającego nas krajobrazu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu organizacji społecznych i samorządów, w czerwcu 2013 r. Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt tzw. ustawy krajobrazowej. Jej celem jest wdrożenie niezbędnego minimum regulacji, które mają zapobiec dewastacji krajobrazu Polski. Prezydent RP wspiera również obywatelskie i samorządowe inicjatywy, promujące troskę o krajobraz, obejmując je honorowym patronatem.