Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 3 kwietnia 2014

"Dąb Wolności" przed Polskim Komitetem Olimpijskim

  |   Prezydent z medalistami olimpijskimi zasadzili "Dąb Wolności" Prezydent z medalistami olimpijskimi zasadzili "Dąb Wolności"

Przed siedzibą Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w ramach obchodów 25-lecia Wolności w Polsce, prezydent Bronisław Komorowski wraz z premierem oraz medalistami zimowych igrzysk w Soczi zasadzili "Dąb Wolności".

 

Drzewko w wyznaczonym miejscu umieścili panczeniści - Zbigniew Bródka i Konrad Niedźwiedzki. Następnie prezydent oraz premier, a później sportowcy przysypali je ziemią.

 

"Dęby Wolności", upamiętniające przypadającą w tym roku rocznicę 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie, zostaną posadzone w całej Polsce,  w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, w miejscach pamięci o walce za Ojczyznę i bohaterstwie Polaków, a także przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom i turystom.


Celem akcji, której patronuje Prezydenta RP Bronisław Komorowski jest pozostawienie przesłania dla kolejnych pokoleń opierającego się o promowanie 25-lecia Wolności – świętowania, radości, ale także pogłębionej refleksji nad odzyskaną 25 lat temu niepodległością.


Na inicjatywę Bronisława Komorowskiego odpowiedziały Lasy Państwowe, które zapewniły potrzebną liczbę drzew oraz władze samorządowe, które na swoim terenie pragną pozostawić długotrwały ślad tego święta wszystkich Polek i Polaków.


Akcja sadzenia „Dębów Wolności” realizowana w 2014 roku odwołuje się do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928, kiedy Polacy wraz z leśnikami sadzili w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości.

Poleć znajomemu