Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 lutego 2014

Płock zapoczątkował obchody jubileuszu 25-lecia Wolnej Polski

  |   Płock zapoczątkował obchody jubileuszu 25-lecia Wolnej Polski. Fot. Dominik Dziecinny Płock zapoczątkował obchody jubileuszu 25-lecia Wolnej Polski. Fot. Dominik Dziecinny Płock zapoczątkował obchody jubileuszu 25-lecia Wolnej Polski. Fot. Dominik Dziecinny

Płock, miasto rodzinne Tadeusza Mazowieckiego, zapoczątkował w sobotę ( 1 lutego)  w województwie mazowieckim obchody jubileuszu 25-lecia Wolnej Polski.

 

W Bazylice Katedralnej odbył się uroczysty koncert pt. „… Myśmy wciąż do Niepodległej szli…”. Chór Pueri et Puellae Plocenses pod dyrekcją Anny Bramskiej zaprezentował utwory muzyczne wyrażające dążenie Polaków do wolności na przestrzeni wieków, m.in. Bogurodzicę, Żeby Polską była Polską, Ojczyzno ma, Marsz Sybiraków, Polskie kwiaty, Notturno, Solidarni i Pożegnacie Ojczyzny. Występy muzyczne uzupełniła recytacja poezji takich autorów jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Kazimierz Wierzyński, Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Zbigniew Herbert.
 

Muzyczno-poetyckie wydarzenie, dopełnione iluminacją wnętrza bazyliki wywołało owacje na stojąco kilkuset płocczan, którzy uczestniczyli w koncercie.
 

Bezpośrednio po koncercie budynek ratuszu na Starym Rynku został podświetlony jubileuszową iluminacją. Będzie ją można oglądać przez cały Rok Wolności.

 

W ramach obchodów jubileuszowych, 24 marca odbyła się w auli Ratusza debata pod hasłem „Okrągły stół – sukces czy porażka?”.
 

W dyskusji udział wzięli zaproszeni goście, m.in. prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Jan Skórzyński, a także płocczanie związani w latach 80-tych. z „Solidarnością”: Jacek Pawłowicz – historyk IPN, Tadeusz Taworski i Jakub Chojnacki. Podczas debaty paneliści dokonywali analiz wydarzeń 1989 r., obrad Okrągłego stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów, których rocznicę będziemy obchodzili 4 czerwca.


Przedstawiciele lokalnej opozycji demokratycznej z 1989 r. opowiadali, jak trudne było zorganizowanie w regionie i w Płocku komitetu wyborczego przed 25 laty. Dyskutowano także na temat skutków transformacji i drogi, jaką Polska przebyła w ostatnim ćwierćwieczu. Nie zabrakło również odniesień do wydarzeń bieżących – wydarzenia roku 1989 ukazywano w kontekście walk i protestów na Ukrainie. Prof. Staniszkis przyznała „Zgadzam się, że w perspektywie tego, co się dzieje na Ukrainie, co się dzieje w Kijowie, krytyka Okrągłego Stołu musi być mniej ostra”. Dyskusja o wydarzeniach sprzed 25 lat okazała się, więc wyjątkowo aktualna.


22 marca w „Stanisławówce” - niegdyś jedynej publicznej kaplicy w Płocku, następnie rozbudowanej do naj¬większego kościoła w mieście – odbyła się Msza Św. za Ojczyznę. Sobotnia Msza Św. była odwołaniem do płockiej tradycji, kiedy w latach 80-tych w każdą ostatnią sobotę miesiąca odprawiane były w tej świątyni msze w intencji Ojczyzny. Przy parafii św. Stanisława Kostki działał wtedy komitet, który niósł pomoc represjonowanym i potrzebującym wsparcia płocczanom.
Liturgii w intencji Ojczyzny przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Jan Rusiecki SDB –Homilię wygłosił ks. Jacek Wilczyński SDB, były proboszcz „Stanisławówki”. Podczas Mszy Św. za Ojczyznę prezentowane były relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki zamordowanego przez funkcjonariuszy SB kapelana „Solidarności”.

Obchody jubileuszu 25-lecia zaplanowane są na cały rok 2014 w ramach projektu „Płock 1989”.


Inicjatywę została objęta Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 

Poleć znajomemu