Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 maja 2014

Obchody 25-lecia Wolności

W związku z apelem Prezydenta Bronisława Komorowskiego, wystosowanym w sierpniu 2013 r., o wspólne uczczenie 25-lecia Wolności, w całej Polsce od początku 2014 r. odbywa się wiele rocznicowych inicjatyw.

 

W ramach uroczystości państwowych, 4 czerwca na Placu Zamkowym odbędą się oficjalne obchody z udziałem głów państw, których gospodarzem będzie Prezydent RP Bronisław Komorowski. Również w tym dniu Prezydent RP wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym.

 

Istotnym elementem jubileuszu wolności będzie, zaplanowana na 3 czerwca, na Zamku Królewskim w Warszawie, Gala wręczenia Nagrody Solidarności, która została ustanowiona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tego dnia, w godzinach wieczornych na Podzamczu, odbędzie się również zorganizowany przez Miasto St. Warszawa, otwarty dla mieszkańców i odwiedzających stolicę, pokaz fontann.

 

Do tej pory, udział w uroczystościach związanych z 25-leciem Wolności potwierdziło kilkunastu przywódców państw i koronowanych głów, w tym Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

 

Oferta inicjatyw przygotowanych z okazji 25-lecia Wolności przez władze samorządowe, organizacje pozarządowe, szkoły, uczelnie wyższe i ośrodki kultury jest niezwykle bogata. Już teraz blisko 150 wydarzeń uzyskało specjalny patronat, a prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi m.in. 2 czerwca br. Poznań, gdzie otworzy II Powszechną Wystawę Krajową „Konkurencyjna Polska 1989 – 2014” oraz wręczy Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. 7 czerwca spotka się z uczestnikami Wrocław Global Forum, natomiast 8 czerwca weźmie udział w uroczystościach w Krakowie. 

 

Wydarzenia związane z 25-leciem Wolności odbywać się będą m.in. w:

  • Chorzowie (4-5 czerwca) – np. konferencja popularnonaukowa „W drodze ku wolności - kobiety na Śląsku”, wystawa „Wybory 4 czerwca w Chorzowie. W walce o wolny mandat”, koncert laureatów I edycji Konkursu Sztuki Słowa „Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej”, koncert „Fryderyk w Chorzowie. Koncert Chopinowski”.
  • Gnieźnie (4 czerwca) – organizatorzy zaplanowali tu m.in. sympozjum popularnonaukowe oraz wystawę okolicznościową dotyczącą wydarzeń z lat 1956-1989. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie przekazanie Instytutowi Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza instalacji artystycznej z oryginalnymi fragmentami Muru Berlińskiego;
  • Gdańsku (5-6 września) - Międzynarodowe sympozjum naukowe „Od Wolnej Europy do Wolnej Polski: Komitet Wolnej Europy w czasie zimnej wojny”, Uniwersytet Gdański i Europejskie Centrum Wolności;
  • Policach (4 czerwca) - w Parku Staromiejskim w Policach odbędzie się koncert „Brzmienia Wolności”, prezentowane będą materiały archiwalne z roku 1989, m.in. Polskich Kronik Filmowych z komentarzem Michała Ogórka oraz plenerowa wystawa zdjęć z tamtego okresu;
  • Lublinie (4 czerwca) – koncert w Teatrze Starym "Pieśń o wolności".

W obchody jubileuszu wolności włączyły się także inne polskie miasta, m.in.: Kołobrzeg, Olsztyn, Pila, Człuchów, Bydgoszcz, Radłowo, Opole, Wałbrzych. 25-lecie Wolności świętować będą także środowiska polonijne, ambasady i instytuty polskie.

 

Więcej informacji nt. planowanych inicjatyw znajduje się na stronie internetowej www.prezydent.pl/swieto-wolnosci.

 

Poleć znajomemu