Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 14 maja 2014

"Dąb Wolności" w Opolu

"Dąb Wolności" na Placu Wolności przed Filharmonią Opolską

Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką posadzili w Opolu na Placu Wolności przed Filharmonią Opolską „Dąb Wolności” upamiętniający 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie.  Podczas sadzenia drzewa, Prezydentowi RP towarzyszyli m.in. przedstawiciele władz województwa, miasta oraz władz regionalnych Lasów Państwowych.

 

Drzewa są sadzone w całej Polsce - w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, w miejscach pamięci o bohaterstwie Polaków, a także przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom i turystom. Sadzenie dębów w różnych miejscach Polski to wspólna akcja Kancelarii Prezydenta i Lasów Państwowych.

 

Akcja sadzenia „Dębów Wolności” realizowana w 2014 roku odwołuje się wprost do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te, będące swoistym wotum dziękczynnym naszych przodków za przywróconą niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś jako blisko stuletni świadkowie tamtych ważnych dla naszego narodu wydarzeń. Akcja sadzenia drzew-pomników historii została wpisana w obchody jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych.

 

W środę Prezydent RP odwiedził Opole, gdzie uczestniczył w Inauguracji Opolskiej Karty Dużej Rodziny i Seniora. Zobacz także: "Myślenie o rodzinie i biznesie można połączyć" Prezydentowi podczas wizyty w województwie opolskim towarzyszyła Małżonka Anna, a także Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki, ministrowie Irena Wóycicka i Maciej Klimczak.

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu