Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 17 maja 2014

Prezydenci państw V4 i Niemiec razem uczczą 25-lecie przemian

Prezydenci Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier planują wspólne obchody z okazji 25. rocznicy obalenia komunizmu i transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Odwiedzą przy tej okazji wszystkie pięć państw.

 

Jak zapowiedział w rozmowie z PAP minister w Kancelarii Prezydenta RP Jaromir Sokołowski, prezydenci: Bronisław Komorowski, Milosz Zeman, Joachim Gauck, Ivan Gaszparovicz i Janos Ader będą uczestniczyć w cyklu wydarzeń upamiętniających 25-lecie pokojowych rewolucji w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozpoczną się one od obchodów w Warszawie. Prezydenci odwiedzą też Budapeszt, Lipsk, Bratysławę i Pragę.

 

- Chcą podkreślić wspólnotę losów narodów Europy Środkowo-Wschodniej, które po II wojnie światowej zmagały się z komunistycznymi dyktaturami, odnosząc w sposób pokojowy zwycięstwo w 1989 roku - zaznaczył Jaromir Sokołowski.

 

3-4 czerwca w Warszawie prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec wraz z innymi głowami państw, w tym prezydentem USA Barackiem Obamą i Francji Francois Hollande'em, wezmą udział w obchodach 25. rocznicy polskich wyborów 4 czerwca 1989 roku. - Wybory te zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności, a ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne w Polsce, które były też motorem przemian w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej - przypomniał prezydencki minister.

 

4 czerwca Komorowski, Zeman, Gauck, Gaszparovicz i Ader spotkają się z młodymi Polakami, Czechami, Niemcami, Słowakami i Węgrami urodzonymi w 1989 r. - Będą z nimi dyskutować o tym, czym jest wolność - powiedział Jaromir Sokołowski.

 

Następnie 16 czerwca w Budapeszcie prezydenci upamiętnią rocznicę masowych demonstracji na rzecz wolności i demokracji z 16 czerwca 1989 roku, przy okazji powtórnego pogrzebu Imre Nagya - węgierskiego premiera z czasu rewolucji w 1956 r.

 

Kolejne z zaplanowanych spotkań odbędzie się 9 października w Lipsku, by upamiętnić masowe demonstracje w tym mieście z 1989 roku. Demonstracje te były przełomowe dla Niemieckiej Republiki Demokratycznej i odegrały ogromną rolę w przeprowadzeniu demokratycznych przemian w tym kraju, a w efekcie doprowadziły do upadku Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec - zwrócił uwagę minister.

 

Ostatnim punktem obchodów będzie wspólna wizyta w Bratysławie i Pradze - 16-17 listopada. W stolicach Słowacji i Czech prezydenci świętować będą 25. rocznicę demonstracji studentów, które stanowiły początek tzw. Aksamitnej Rewolucji, która doprowadziła do obalenia rządów komunistycznych w ówczesnej Czechosłowacji.

 

- Wspólna organizacja obchodów 25-lecia obalenia komunizmu w Europie przez prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec ma służyć przypomnieniu o wspólnocie losu tych narodów, a także o sekwencji zdarzeń, która doprowadziła do tego, że Mur Berliński runął, a następnie rozpoczęła się Aksamitna Rewolucja - podkreślił Jaromir Sokołowski. - Chcemy przypomnieć, że przemiany w 1989 roku zaczęły się w Polsce i to one były motorem obalania komunizmu w tej części Europy - dodał. (PAP)

Poleć znajomemu