Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 26 maja 2014

Święto Wolności w Polsce i na świecie

W ramach całorocznych obchodów 25-lecia Wolności w całym kraju odbędą się zorganizowane przez społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy i instytucje publiczne okolicznościowe imprezy, konferencje, wystawy i inne inicjatywy dla uczczenia jubileuszowego roku. W całej Polsce odbędzie się ok. 200 różnorodnych wydarzeń. W obchody włączyły się środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie, które będą aktywnie promować sukces polskiej transformacji w ponad 120 miastach na całym świecie.

 
Kalendarz wybranych wydarzeń:
 
27 maja w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Bronisław Komorowski spotka się z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W czasie uroczystości Prezydent RP wręczy odznaczenia państwowe. Odbędzie się też podsumowanie akcji „Majówka z Polską” oraz wręczone zostaną Nagrody Obywatelskie Prezydenta RP.
 
28 maja do obiegu wejdzie okolicznościowy znaczek pocztowy wyemitowany przez Pocztę Polską.
 
29 maja w Pałacu Prezydenckim odbędzie się TEDxWarsawPresidentalPalace pod hasłem „Moje miejsce”. Jest to pierwsza tego typu konferencja w siedzibie głowy państwa. TEDxWarsawPresidentialPalace to interaktywna konferencja, która w całości jest udostępniana za pomocą Internetu. Jej uczestnicy i widzowie mają okazję zapoznać się z szeroką gamą idei wartych upowszechniania i promowania.
 
30 maja wieczorem w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie (Plac Grzybowski 3/5) Para Prezydencka weźmie udział w koncercie muzyki gospel „Psalmy Wolności”. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

 

1 czerwca w ogrodach Pałacu Prezydenckiego zorganizowany będzie Dzień Dziecka, w którym weźmie udział Para Prezydencka oraz dzieci z różnych  placówek opiekuńczych. Wydarzenie dla najmłodszych będzie połączone z promocją książki pt. „Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności” autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek. Tego dnia pomiędzy godz. 12:00 a 15:00 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających.
 
Wieczorem Prezydent RP weźmie udział w gali wręczenia Nagrody „Człowiek 25-lecia”, akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą i TVN.
 
2 czerwca w Poznaniu odbędzie się uroczystość nadania parkowi, zlokalizowanemu między Mostem św. Rocha a Mostem Królowej Jadwigi, imienia Tadeusza Mazowieckiego. W parku tym Prezydent RP zasadzi także Dąb Wolności”.  W Ratuszu Prezydent RP wręczy odznaczenia państwowe zasłużonym dla demokracji Wielkopolanom. Następnie rozpocznie się wizyta na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas której Bronisław Komorowski weźmie udział w otwarciu II Powszechnej Wystawy Krajowej, nawiązującej do pierwszej ekspozycji, która odbyła się w Poznaniu w 1929 roku. I Powszechna Wystawa Krajowa pokazywała dorobek dziesięciu lat II Rzeczpospolitej. Najnowsza ekspozycja będzie ukazywała najważniejsze osiągnięcia Polski w latach 1989-2014. Wydarzenie, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, będzie niepowtarzalną okazją do tego, by przedstawić polskie sukcesy 25-lecia w takich dziedzinach, jak: Gospodarka; Samorząd; Kultura; Obywatel.
 
Tego dnia odbędzie się także Finałowa Gala XII edycji Nagrody Gospodarczej, w czasie której Prezydent RP wręczy statuetki dla najlepszych podmiotów gospodarczych w Polsce.
 
Wieczorem na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się Gala „Sportowy Sukces 25-lecia”.
 
3 czerwca odbędą się multi- i bilateralne spotkania z przybyłymi do Polski gośćmi zagranicznymi. Z dwudniową wizytą do Polski przyjedzie Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, który weźmie udział w oficjalnych obchodach z okazji 25-lecia Wolności.
 
Wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas uroczystej gali, Prezydent Bronisław Komorowski wręczy Nagrodę Solidarności, która ma służyć wspieraniu wolności i demokracji na świecie oraz przypomnieniu o roli Polski w obaleniu komunizmu. W tym roku, jednogłośną decyzją kapituły, laureatem został lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.
 
Atrakcją tego dnia dla mieszkańców Warszawy i turystów odwiedzających stolicę będzie multimedialny pokaz w Parku Fontann, obrazujący polską drogę do demokracji oraz sukcesy 25 lat Wolności.
 
4 czerwca o godz. 8.00 w Archikatedrze św. Jana Mszę za Wolność celebrować będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.
 
Główna część oficjalnych obchodów odbędzie się o godz. 11.30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Oprócz Prezydenta RP wezmą w niej udział głowy innych państw, w tym Prezydent USA Barack Obama oraz wielu zagranicznych gości. W ramach uroczystości, które w całości będą otwarte dla publiczności, przygotowany został program artystyczny – skomponowany specjalnie na ten jubileusz utwór Włodzimierza Pawlika „Wolność – suita jazzowo-symfoniczna”.
 
Po południu, o godz. 15.00 Prezydent Bronisław Komorowski wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym.
 
Prezydent RP weźmie też udział w spotkaniu Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Prezydenta Niemiec, którzy wraz z młodymi ludźmi urodzonymi 4 czerwca 1989 roku będą dyskutować o wolności.
 
Prezydent Bronisław Komorowski będzie też uczestniczył w uroczystości nadania Autostradzie A2 symbolicznej nazwy Autostrada Wolności.
 
W ramach ogólnopolskich obchodów 4 czerwca w ponad 25 polskich miastach staną symboliczne Urny Wolności, do których zamiast kartki wyborczej będzie można wrzucać życzenia dla Polski i dla mieszkańców miast, a także spisane cele, plany i oczekiwania na przyszłość. Wokół Urn Wolności organizowane będą wystawy, projekcje filmów, lekcje historii, spotkania ze świadkami historii i gospodarzami miast. W wielu miejscach wzniesiony zostanie toast za wolność. Projekt realizowany jest przez Kancelarię Prezydenta RP, organizacje pozarządowe skupione w Inicjatywie Razem ‘89, samorządy oraz inne lokalne instytucje.
 
5 czerwca Prezydent RP wręczy odznaczenia osobom, które przed 1989 rokiem zabiegały o polską wolność oraz tym, które dobrze ją przez ostatnie 25 lat zagospodarowywały w różnych dziedzinach życia.
 
Ponadto 5 czerwca na Skwerze Wolnego Słowa Bronisław Komorowski odsłoni Memoriał Wolnego Słowa - stanowi uhonorowanie dokonań tysięcy Polaków zaangażowanych w niezależny ruch wydawniczy w Polsce przed 1989 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął budowę Memoriału Wolnego Słowa Honorowym Patronatem.
 

Więcej informacji na stronie www.prezydent.pl/swieto-wolnosci

Poleć znajomemu