Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 28 maja 2014

Urny Wolności w ponad 25 miastach Polski

Z okazji 25-lecia Wolności 4 czerwca br. w 36 polskich miastach staną symboliczne Urny Wolności, do których zamiast kart wyborczych będzie można wrzucić życzenia dla Polski. Projekt realizowany jest przez Kancelarię Prezydenta RP, organizacje pozarządowe skupione w Inicjatywie Razem ‘89, samorządy oraz instytucje lokalne.

Urny Wolności mają przypominać dzień, w którym w Polsce dokonała się historyczna zmiana systemu. Wrzucając głos do urny wyborczej - 25 lat temu - Polacy zmienili losy kraju, a w konsekwencji także Europy i podzielonego żelazną kurtyną świata. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Pietrasiewicz z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, który w Lublinie Urny Wolności postawił już w dwudziestą rocznicę wyborów.


Urny Wolności zostaną ustawione w centrach miast, tam gdzie najczęściej spotykają się mieszkańcy. Będą towarzyszyły różnym wydarzeniom rocznicowym. Zamiast kartki wyborczej będzie można do nich wrzucać życzenia dla Polski i dla mieszkańców miast, a także spisane cele, plany i oczekiwania na przyszłość. 

Wokół Urn Wolności organizowane będą wystawy, projekcje filmów, lekcje historii, spotkania ze świadkami historii i gospodarzami miast. W wielu miejscach wzniesiony zostanie toast za wolność. Zaplanowano wiele wydarzeń: w Lublinie Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN przygotował m.in. Instalację „Duch Wolności” poświęconą walce o wolność oraz Projekt „Nasza Klasa” - video reportaż z maturzystami z rocznika 1989. We Wrocławiu, Urny staną przy ul. Szewskiej, będą towarzyszyły wystawie i wydarzeniom organizowanym przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, w Katowicach towarzyszą wystawie i koncertowi „Elektrycznych Gitar”.

W Warszawie Dom Spotkań z Historią po raz szósty zaprasza na program „Wyłącz System” przy Krakowskim Przedmieściu, w Białymstoku wiele organizacji pozarządowych organizuje Czerwcowy Karnawał Wolności na Rynku Kościuszki, gdzie pokrojony będzie tort jubileuszowy. W Szczecinie Urząd Miasta zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w akcji „CIESZMY SIĘ WOLNOŚCIĄ, CIESZMY SIĘ SZCZECINEM”. W Krakowie Urny staną na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, podczas organizowanej przez Urząd Marszałkowski i Małopolską Radę Organizacji Młodzieżowych imprezie „2014! Młodzi dla Wolności”.

W Wałbrzychu planowany jest Piknik Wolności, w Gdańsku wyznaczona zostanie droga do Europejskiego Centrum Solidarności. Urny staną także w Kaliszu, Ciechanowie, Płocku, Bydgoszczy, Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim, Gdyni Rzeszowie, Przemyślu, Poznaniu, Łodzi i innych miastach.

 

Poleć znajomemu