Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 29 maja 2014

Inauguracja projektu "Kultura Na Widoku"

  |   Inauguracja projektu "Kultura Na Widoku". Fot. organizatorzy Inauguracja projektu "Kultura Na Widoku". Fot. organizatorzy Inauguracja projektu "Kultura Na Widoku". Fot. organizatorzy Inauguracja projektu "Kultura Na Widoku". Fot. organizatorzy

Ruszył ogólnopolski projekt „Kultura Na Widoku” organizowany przez Fundację Legalna Kultura. Inauguracja odbyła się 29 maja br. pod Pałacem Prezydenckim.

 

W odsłonie instalacji na Krakowskim Przedmieściu udział wzięli: doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzysztof Król, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, prof. dr hab. Elżbieta Traple, Dyrektor Kontentu Orange Polska Dominique Lesage, Dyrektor Departamentu Komunikacji PGNiG Dorota Gajewska, Bartosz Gelner, Agnieszka Grochowska, Dyrektor Ośrodka „Karta” Artur Jóźwik, Magda Kumorek, Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, Piotr Metz, Jerzy Owsiak, Rahim, Danuta Stenka, Grażyna Torbicka, Aga Zaryan i dyrektor Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska.

 

Odzyskana Wolność to bardzo poważny argument za świadomym korzystaniem z kultury z legalnych źródeł” – przekonują organizatorzy projektu - W 25. rocznicę odzyskania Wolności Legalna Kultura chce zwrócić powszechną uwagę na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność to nie tylko prawo do głoszenia politycznych poglądów, ale także prawo do swobodnego, nieskażonego ideologią dostępu do kultury i sztuki. Wolność zyskali twórcy i odbiorcy kultury. Artyści obecnie mogą wydawać swoje dzieła. Odbiorcy zaś mają kulturę w zasięgu ręki, dzięki czemu mogą bez represji czytać, słuchać i oglądać.

 

Z specjalnych regałów ustawionych w największych miastach w Polsce, można pobrać wybrane pozycje z ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Na jednym z regałów, zatytułowanym „Wolność nie ma granic” można znaleźć dokumenty z czasów „Solidarności” wydane w podziemiu w latach 1976 – 1989.

 

W kolejnych dniach i tygodniach Kultura Na Widoku zawita do Łodzi, Katowic, Gdańska, Opola, Wrocławia, Krakowa, Sopotu, Zakopanego, Gdyni i Kazimierza Dolnego. Projekt Kultura Na Widoku potrwa do 15 sierpnia.
 

Poleć znajomemu