Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 marca 2014

Wystawa: Oblicza Wolności. Grafika polska XX i XXI wieku

  |   Wystawa: Oblicza Wolności. Grafika polska XX i XXI wieku. Fot. Tomasz Korczyński Wystawa: Oblicza Wolności. Grafika polska XX i XXI wieku. Fot. Tomasz Korczyński Wystawa: Oblicza Wolności. Grafika polska XX i XXI wieku. Fot. Szymon Bronkowski Wystawa: Oblicza Wolności. Grafika polska XX i XXI wieku. Fot. Szymon Bronkowski Wystawa: Oblicza Wolności. Grafika polska XX i XXI wieku. Fot. Szymon Bronkowski

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie zorganizowało w ramach jubileuszu 25-lecia Wolności wystawę Oblicza wolności. Grafika polska XX i XXI wieku. Ekspozycję można było oglądać do 20 marca br.

 

Prezydent RP Bronisław Komorowski objął przedsięwzięcie Patronatem 25-lecie Wolności.

Narracja wystawy Oblicza wolności prowadziła poprzez trzy jej wymiary: polityczny, przekonań oraz wewnętrzny – dotyczący godności człowieka.  Grafika lat 80. XX wieku, związana była z krytyką totalitarnego reżimu. Opresyjny system ukazany został w sytuacji granicznej – załamania i upadku. Czerń i biel oraz drapieżność formy, znaku graficznego były wyrazem sprzeciwu. Przełom roku 1989 stał się nowym otwarciem w grafice. Na przestrzeni 25 lat od Okrągłego Stołu wolność stała się nową rzeczywistością. Swoboda wyznania, tolerancja dla odmienności, jak również zniewolenie XXI wieku – inwigilacja oraz wykluczenia znalazły swój wyraz w pracach artystów młodej generacji. Bogactwo ekspresji formalnej przejawia się w fajerwerkach koloru i kombinacji nowych technologii. 10 lat w UE pozwoliło na weryfikację pojęcia wolności i zmierzenie się z różnymi jej obliczami.

W wystawie  wzięli udział artyści kilku generacji: mistrzowie, pokolenie przełomu i urodzeni po 1989 roku. W sumie 44 artystów prezentowało ponad 70 prac  z okresu 1980 – 2012.

Poleć znajomemu