Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 kwietnia 2014

W sobotę rocznica zakończenia obrad Okrągłego Stołu

5 kwietnia przypada 25. rocznica podpisania porozumienia kończącego obrady Okrągłego Stołu. Był to niezwykle ważny etap na drodze do wolności, a proces odzyskiwania wolności dokonał się w wyniku decyzji Polaków w wyborach 4 czerwca 1989 r.

 

Zobacz także: "Okrągły Stół - ważny etap na drodze do wolności"

W toku negocjacji przy Okrągłym Stole ustalono termin pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Wybory 4 czerwca 1989 r. stały się przełomowym wydarzeniem, które zapoczątkowało zmiany systemu politycznego, a w konsekwencji upadek komunizmu w Polsce i w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

 

25-rocznica czerwcowych wyborów to doskonała okazja do wspólnego świętowania sukcesu polskiej demokracji. Przełom roku 1989 dał nowy początek wolnej Polsce, a więc także wolnej gospodarce, nauce i sztuce, powstały wolne media, Giełda Papierów Wartościowych, wiele prywatnych przedsiębiorstw, szkół i fundacji.

 

Z okazji 25 lat wolności w całym kraju organizowane są okolicznościowe imprezy, m.in. koncerty, wystawy, konferencje naukowe, imprezy sportowe czy konkursy. Wiele z nich zostało objętych specjalnym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 25-lecie Wolności.

 

Zobacz także: Okolicznościowa moneta na 25 lat Wolności Do obchodów włączył się m.in. Narodowy Bank Polski, który z tej okazji ogłosił emisję jubileuszowej monety 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności”.

 

Oprócz inicjatyw ogólnopolskich przygotowywanych jest także wiele wydarzeń lokalnych. W szczecińskiej Operze na Zamku 4 czerwca odbędzie się Spektakl „Dla Niepodległej”. Z kolei 6 czerwca na scenie Filharmonii Bydgoskiej podczas uroczystego koncertu wystąpią artyści z Polski i Niemiec. W Chorzowie czerwiec upłynie pod znakiem wielkich imprez sportowych i kulturalnych – „Czerwiec Wolności w Parku Śląskim” to m.in. Festiwal Biegowy „Bieganie to Wolność”, plenerowe pokazy filmów polskich oraz Koncert Wolności.

 

W ramach obchodów 25-lecia Wwolności zaplanowane są również liczne konferencje naukowe oraz fora specjalistów, m.in. w Warszawie i we Wrocławiu, często połączone z wręczeniem okolicznościowych wyróżnień w rocznicę przemian ustrojowych i gospodarczych. Warto wymienić: „Wrocław Global Forum 2014”, warszawską konferencję "Poland Transformed”, Warsaw Forum 2014. "25 Years Back and Ahead: Changes, Challenges, Chances".

 

W Poznaniu w czerwcu odbędzie się II Powszechna Wystawa Krajowa, w ramach której planowana jest publikacja związana z 25-leciem, gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz Konkurs „Ćwierćwiecze wielkopolskiego biznesu”.

 

W Gdańsku natomiast w ostatni weekend sierpnia nastąpi uroczyste otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności.

 

Ponadto, 4 czerwca zainaugurowany zostanie ogólnopolski projekt pod nazwą „Szlak Solidarności” – inicjatywa ma na celu wskazanie, opisanie oraz przedstawienie w formie multimedialnej miejsc związanych z powojenną historią ruchów wolnościowych, ze szczególnym uwzględnieniem „Solidarności”.

 

Obchody 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów mają też wymiar międzynarodowy. Punktem kulminacyjnym będą uroczystości centralne, które odbędą się 4 czerwca br. w Warszawie z udziałem głów i przedstawicieli rządów innych państw. W ramach uroczystości jubileuszowych Prezydent RP Bronisław Komorowski odwiedzi m.in. Niemcy, Czechy, Słowację oraz Węgry.

 

Więcej informacji o obchodach 25-lecia wolności znajduje na stronie www.prezydent.pl w zakładce Święto Wolności.

 

Poleć znajomemu