Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 kwietnia 2014

"Polskie rocznice. 25 lat przemian - 15 lat w NATO - 10 lat w UE"

  |   Konferencja „POLSKIE ROCZNICE. 25 lat przemian – 15 lat w NATO – 10 lat w Unii”. Fot. Paulina Skoczylas-Ciepierska Konferencja „POLSKIE ROCZNICE. 25 lat przemian – 15 lat w NATO – 10 lat w Unii”. Fot. Paulina Skoczylas-Ciepierska Konferencja „POLSKIE ROCZNICE. 25 lat przemian – 15 lat w NATO – 10 lat w Unii”. Fot. Paulina Skoczylas-Ciepierska

Konferencja „POLSKIE ROCZNICE. 25 lat przemian – 15 lat w NATO – 10 lat w Unii” zorganizowana przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się 4 kwietnia 2014 roku. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

 

W gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej spotkało się blisko 180 uczestników z całej Polski. Wśród uczestników debaty znaleźli się m.in.: Marek Borowski, Waldemar Pawlak, Jan Krzysztof Bielecki, Krzysztof Wielecki, Piotr Gliński, Adam Daniel Rotfeld, Romuald Szeremietiew, Jarosław Wołejszo, Janusz Onyszkiewicz, Jan Vincent-Rostowski, Paweł Kowal, Marek Cichocki.

 

Tematem konferencji było podsumowanie przełomowych wydarzeń w historii Polski, których rocznice przypadają w 2014 roku oraz próba nakreślenia priorytetów rozwoju na następne lata. Konferencję podzielono na trzy panele: „Jak korzystamy z wolności? 25 lat przemian w Polsce”, „Bardziej bezpieczni? 15 lat członkostwa w NATO”, „Jaka Polska w jakiej Unii? 10 lat po wielkim rozszerzeniu”.

 

Podczas dyskusji przedstawiciele różnych środowisk prezentowali swoje oceny wydarzeń, wskazując jednocześnie na zagrożenia i szanse rozwoju dla Polski w kontekście omawianych rocznic. W odniesieniu do 25-lecia wolności analizowano wydarzenia historyczne, procesy transformacyjne oraz zagadnienia z zakresu polityki społecznej. W drugim panelu podniesiony został temat obecności polskich żołnierzy w misjach NATO oraz bieżących wydarzeń w Europie i na świecie.

 

W trzeciej części dedykowanej 10. rocznicy akcesji Polski do Unii Europejskiej, rozmawiano na tematy związane z integracją europejską: począwszy od analiz realizacji założeń sprzed 2004 r., zmianą polskiej rzeczywistości na przestrzeni ostatniego 10-lecia, jak i o perspektywach i priorytetach na najbliższe lata.

 

Poleć znajomemu