Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 czerwca 2013

Spotkanie ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy

  |   Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Spotkanie prezydenta ze społecznością lokalną 5 gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy Wisznice - otwarcie Olimpiady Przedszkolaków gmin Doliny Zielawy

Za aktywność, kreatywność i zdolność do współdziałania dziękował prezydent Bronisław Komorowski społeczności Doliny Zielawy, z którą spotkał się w czwartek w Wisznicach na Lubelszczyźnie. We współczesnym świecie trzeba umieć i konkurować, i współpracować - mówił.

 

Dolina Zielawy to partnerstwo samorządów sąsiadujących ze sobą pięciu gmin - Wisznice, Sosnówka, Podedwórze, Jabłoń i Rossosz - przez które przepływa rzeka Zielawa. Gminy te współpracują ze sobą od 2008 r. i wspólnie pozyskują dofinansowanie ze środków unijnych na różne inwestycje i projekty w swoich miejscowościach.

 

Zdaniem prezydenta Komorowskiego Dolina Zielawy może być dla samorządów w całej Polsce dobrym przykładem współdziałania w rozwiązywaniu niełatwych problemów, niełatwego terenu.  Jak dodał, większość gmin w Polsce ma problemy, ale nie wszystkie potrafią współpracować ze sobą i uzyskiwać pozytywne efekty.

 

- Chciałem państwu podziękować za aktywność, kreatywność i za zdolność do współdziałania, bo we współczesnym świecie tyle samo trzeba potrafić konkurować, ile trzeba umieć współdziałać ze sobą - zwrócił się Komorowski do samorządowców, przedstawicieli placówek oświaty i kultury z gmin Doliny Zielawy.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że współpraca gmin Doliny Zielawy umożliwia im korzystanie z nowoczesnych technologii m.in. dotyczących alternatywnych źródeł energii. - To przykład, że wielkie możliwości postępu cywilizacyjnego są dostępne także i w gminach, które nie słyną z tego, że mają przepaścistą kieszeń i gigantyczną kasę. Po prostu mają dużo więcej w głowie i dużo więcej ambicji, i zdolności do współdziałania – wskazał prezydent.

 

Dolina Zielawy została wyróżniona w maju przez prezydenta Nagrodą Obywatelską w kategorii Partnerstwo. Dzięki współpracy na terenie gmin Doliny Zielawy zbudowano łącznie 21 kilometrów dróg, co kosztowało ok. 20 mln zł, a ok. 70 proc. tej kwoty pokryły dotacje z funduszy unijnych. Kolejnym dużym projektem w Dolinie Zielawy jest instalowanie kolektorów słonecznych (do ogrzewania wody) na budynkach użyteczności publicznej oraz domach mieszkańców. W pierwszym etapie zamontowano blisko tysiąc takich instalacji, w drugim, obecnie realizowanym będzie ich prawie 500. Łączny koszt tych inwestycji to ok. 20 mln zł, z czego ponad 80 proc. to dofinansowanie unijne.

 

Bronisław Komorowski otworzył w Wisznicach Olimpiadę Przedszkolaków Doliny Zielawy, w której uczestniczyło ok. 300 dzieci wraz z rodzicami lub dziadkami, z pięciu gmin. Rozpoczęcie zabawy nawiązywało do ceremonii otwarcia olimpiady – dzieci zapaliły znicz, niosły flagę olimpijską, udekorowały prezydenta medalem Olimpiady Przedszkolaków. 

 

- Chcę serdecznie państwu podziękować, że tutaj rodzina ma się dobrze, że tu jest dobry klimat dla polskiej rodziny – mówił Bronisław Komorowski.

 

Przypomniał, że większość Polaków ocenia swoje życie jako udane i uważa, że w ich otoczeniu, w gminie dzieje się dobrze, a problemy małych ojczyzn są podejmowane i rozwiązywane.  - Chciałoby się bardzo, aby te satysfakcje z poziomu własnej rodziny i z poziomu własnej gminy zsumowały się w ocenę całego państwa, całego narodu, całego społeczeństwa - zaznaczył. (PAP)

 

Poleć znajomemu