Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 września 2013

Prezydent dziękuje za postawy obywatelskie

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w województwie podkarpackim

Prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził w piątek Łąkę koło Rzeszowa (Podkarpacie) zwrócił uwagę, że w przyszłym roku przypada 25-lecie odzyskania po raz drugi przez Polskę niepodległości; wyraził też nadzieję na wspólne obchody tej szczególnej rocznicy.

 

Prezydent podczas spotkania w zespole szkół w Łące podkreślił, że rok 2014 będzie szczególny - będzie to rok 25-lecia odzyskania po raz drugi przez Polskę niepodległości i zbudowania państwa demokratycznego.

 

- Przywiązuje do tej daty wielką wagę i chciałbym, żeby była ta data obchodzona na różnych poziomach życia społecznego, państwowego, aby była obchodzona w stopniu maksymalnie możliwym razem - mówił Bronisław Komorowski.

 

Wyraził także pragnienie, aby w przyszłym roku można było "z czystym sumieniem dokonać pewnych ocen, pewnego podsumowania całego 25-lecia", i aby utworzyć w sercach i głowach "mapę wielkich dokonań" oraz mapę tego, "co stanowi wyzwanie na przyszłość, tego co jest jeszcze do zrobienia".

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego powinniśmy, zarówno w skali całego kraju, jak i gmin, wskazywać sobie wzajemnie dokonania, wyliczać to, co jeszcze jest do zrobienia.

 

- Także podziękować i Panu Bogu, i losowi dobremu, który się Polsce trafił, podziękować i władzom, podziękować sobie nawzajem, wszystkim, którzy budują postawy obywatelskie, którzy uczą odpowiedzialności i za siebie, i odpowiedzialności za innych ludzi - podkreślał prezydent.

 

Nawiązał przy tym do rozwijającej się gminy Trzebownisko, do której należy Łąka, gdzie przebywał z wizytą w zespole szkół. Mówił także, że podróżując po Polsce gminnej i powiatowej najlepiej widać olbrzymie zmiany na lepsze.

 

Widać najlepiej, jaką drogę przeszliśmy od tego momentu startu, jakim było państwo komunistyczne, zbankrutowane, z załamaną gospodarką, ze zniszczonym pionem moralnym, państwo bez autorytetu, państwo opresyjne wobec własnych obywateli. Widać jak daleko udało się nam razem zajść - zaznaczył.

 

Zauważył, że w tych zmianach na lepsze zasługi ma i polska samorządność, i budowanie postaw obywatelskich. Jako przykład wzorowej postawy obywatelskiej wskazał m.in. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku – Laureata Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP w kategorii „Obywatelska Inicjatywa Lokalna” – które od ponad 20 lat angażuje władze gminy, instytucje i organizacje pozarządowe z terenu gminy Trzebownisko do pracy na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

- Postawy (obywatelskie), które mówią tyle: pamiętam, że nie jestem sam, pamiętam, że jestem cząstką większej społeczności, że chcę czuć się obywatelsko odpowiedzialny za dobro wspólne - zauważył w swoim wystąpieniu prezydent Komorowski.

 

Podziękował mieszkańcom gminy za ich postawy obywatelskie i życzył dalszego wysiłku w ich kontynuowaniu.

 

Po spotkaniu w szkole prezydent udał się na miejscowy cmentarz, gdzie złożył wieniec na grobie wicemarszałka Senatu Józefa Ślisza. W marcu 2011 roku, w 10. rocznicę śmierci, Bronisław Komorowski odznaczył Ślisza pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce".

 

Program pobytu Komorowskiego na Podkarpaciu przewiduje ponadto wizytę w Sanoku, Krośnie i Odrzykoniu. (PAP)

Poleć znajomemu