Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 28 maja 2013

Finał I edycji Nagrody Obywatelskiej

Finał I edycji Nagrody Obywatelskiej

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył po raz pierwszy Nagrodę Obywatelską. Laureatami zostali:

Wręczenie nagród odbyło się podczas wtorkowej uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Zobacz także: „Musimy kształtować postawy obywatelskie”

 

Prezydent dziękował i gratulował nominowanym i odznaczonym Nagrodą Obywatelską. – Myślę, że wszyscy będziemy traktowali ją przede wszystkim jako wielkie wyzwanie i zobowiązanie na przyszłość. To zadanie jest cały czas aktualne, musimy kształtować postawy obywatelskie, w których się mieści aktywność, dostrzeganie problemów innych ludzi, słabszych, biedniejszych, będących w trudniejszej sytuacji. To jest także kwestia kształtowania szacunku w wymiarze miasta, województwa, gminy powiatu, to jest też kształtowanie miłości Ojczyzny – zaznaczył.

 

Zobacz także: Nominowani do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Przewodniczący Kapituły Nagrody Obywatelskiej, Doradca Prezydenta RP prof. Jerzy Regulski podkreślał, że dialog i współpraca są elementami koniecznymi do osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu w życiu publicznym. - Trzeba wskazywać jak to się robi i trzeba umieć zastosować to w życiu praktycznym. To jest cel programu Witryny Obywatelskiej, na której są gromadzone najlepsze przykłady z Polski - dodał. 

 

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP została ustanowiona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania.

 

Przyznawana jest w trzech kategoriach:
 

a. Wspólnota Obywatelska – dla gmin i powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych;
 

b. Partnerstwo Samorządów – dla jednostek samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych;
 

c. Obywatelska Inicjatywa Lokalna – dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.
 

Do Nagrody Obywatelskiej mogą kandydować wyłącznie inicjatywy zamieszczone na Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP.
 

Poleć znajomemu