przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Środa, 7 grudnia 2005

Nominacje sędziowskie w Pałacu Prezydenckim

7 grudnia 2005 roku w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wręczył nominacje nowo powołanym sędziom oraz ordery sędziom Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.
Nominacje otrzymali:
 
Sędziowie Sądu Najwyższego:
Jerzy Edward Grubba
Grzegorz Misiurek
Krzysztof Pietrzykowski
Małgorzata Jolanta Wrębiakowska-Marzec
Dariusz Rudolf Zawistowski
Sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego:
Jan Michał Grabowski
Andrzej Grzelak - przeniesiony do pełnienia obowiązków sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu
Sędziowie Sądów Apelacyjnych:
Ewa Beata Głowacka - we Wrocławiu
Witold Antoni Mazur - w Katowicach
Waldemar Antoni Szmidt - w Katowicach
Sędziowie Sądów Okręgowych:
Barbara Jolanta Baj - w Katowicach
Iwona  Błaszczyk-Sobczyk - w Gdańsku
Ryszard Filipow - w Suwałkach
Jacek Andrzej  Gęsiak - w Katowicach
Krzysztof Waldemar Górski - w Szczecinie
Beata Lidia Grochulska - w Piotrkowie Trybunalskim
Paweł Wojciech Hochman - w Piotrkowie Trybunalskim
Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk - w Szczecinie
Artur Piotr Lesiak - w Gdańsku
Ryszard  Małachowski - w Szczecinie
Karina Ewa Marczak - w Szczecinie
Robert Jacek Mąka - w Koszalinie
Agata Halina Mieszczak - w Bielsku-Białej
Aleksandra  Mitros - w Szczecinie
Greta Dorota Puchalska - w Szczecinie
Magdalena Anna Rybicka - w Katowicach
Danuta  Sokołowska - w Koszalinie
Marta Barbara Szczocarz-Krysiak - w Katowicach
Tadeusz Jerzy Węglarek - w Piotrkowie Trybunalskim
Tomasz Żelazowski - w Szczecinie
Sędziowie Sądów Rejonowych:
Andrzej Antkiewicz - w Grudziądzu
Agnieszka Anna Chaciej-Głowacka - w Radomiu
Marcin Michał Czarciński - w Toruniu
Zuzanna Janina Drukała - w Myślenicach
Katarzyna Marzena Dziedzic-Praszczyk - dla Krakowa-Podgórza w Krakowie
Angelika Katarzyna Kurkiewicz - w Toruniu
Andrzej Kurzych - w Toruniu
Paweł Konrad Marcinkiewicz - w Toruniu
Kinga Maria Miotk-Załuska - w Chełmnie
Tomasz Roman Piechowiak - w Elblągu
Piotr  Razarenkow - w Łomży
Barbara Monika Rezmer - w Choszcznie
Mirella  Sprawka - w Elblągu
Maciej Ireneusz Szulc - w Międzyrzeczu
 
Na podstawie art.138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta RP w uznaniu wybitnych zasług dla wymiaru sprawiedliwości Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Jadwiga Skibińska-Adamowicz oraz Andrzej Konopka.
 
Zwracając się do zebranych Prezydent RP powiedział m.in.:
Szanowni Państwo!
Ta uroczystość jest rzeczywiście dla mnie wyjątkowa, choć wręczałem w ciągu 10 lat nominacje - jak moje biuro kadr policzyło 6339 sędziom wszystkich szczebli i rodzajów sądownictwa. Ale to dzisiejsze spotkanie w 10-letniej kadencji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jest ostatnim, a pan sędzia Szulc jest ostatnim, któremu miałem honor wręczyć nominację. Ma pan trudne zadanie, już pan jest w historii. Teraz trzeba jeszcze tylko do tego dodać codzienność i pokazać, że to był szczęśliwy przypadek. Chcę wszystkich Państwa tym bardziej powitać, tym bardziej pogratulować i podziękować za waszą wytrwałość, bowiem mam świadomość iż przez tych 10 lat podjęliśmy niezwykle wiele wysiłków dla budowania polskiego wymiaru sprawiedliwości, siły polskiego sądownictwa, a także dla Polski jako demokratycznego państwa prawnego. Cieszę się, że mogłem odznaczyć Krzyżami Komandorskimi dwoje osób, które sędziowską karierę zakończyły zapisując wspaniałą kartę w polskim wymiarze sprawiedliwości. Myślę, że dla pani i pana teraz gorące oklaski z gratulacjami i podziękowaniami.
Ponad   6 tysięcy osób odbierało nominacje w tym Pałacu, ponad 6 tysięcy osób składało ślubowanie sędziowskie i jestem przekonany i chcę być przekonany, że wszyscy ci panie, panowie sędziowie wypełniają swoje obowiązki i tak właśnie jak w ślubowaniu jest powiedziane – sprawiedliwie, zgodnie z przepisami i bardzo etycznie, na najwyższym poziomie moralnym.
 
Rozpoczynacie Państwo swoją służbę  w chwili, gdy zapowiada dziś nowy rząd reformę, która będzie oczywiście uzależniona od możliwości finansowych, ale której skutki będą zależały od zaangażowania kadry sędziowskiej  i prokuratorskiej. Wg zapewnień rządu priorytetem ma być poprawa efektywności pracy sędziów i sądów. Mają powstać specjalne wydziały,  w których zatrudnieni będą świadomi reguł zarządzania menedżerowie,  mający wprowadzać profesjonalne, godne XXI wieku zmiany w organizacji pracy. Mowa jest o zmianie  „optyki obowiązków sędziowskich”. Proste sprawy cywilne, gospodarcze,  z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mają być powierzane wysoko wykwalifikowanym referendarzom sądowym. To pomysł ważny, choć nie nowy.     Referendarze, podobnie jak asystenci sędziego, zdążyli się już bowiem wykazać przydatnością i doskonale sprawdzić  w sądach rejestrowych i wydziałach ksiąg wieczystych. Według nowych zasad wszyscy sędziowie mieliby się zajmować tylko sądzeniem,  a reszta należałaby do wspierających ich urzędników – życzę, żeby tak się właśnie stało. Chcę Państwu powiedzieć, że przez te 10 lat miałem głębokie przekonanie, iż wszystkim nam, którzy podejmowali decyzje poczynając od parlamentu poprzez rząd, Krajową Rade Sądownictwa, także mój urząd, moją Kancelarię wszystkim  nam  zależało aby polskie sądy  były sprawne, były i sprawiedliwe i rychliwe, by budowały zaufanie do państwa polskiego, do systemu prawa w Polsce i były instytucjami, które cieszą się wysokim i zasłużonym społecznym uznaniem.  
Korzystne efekty widzieliśmy przez ten czas. Podejmowane od lat wysiłki, takie jak wzmożony nadzór administracyjny, uproszczenie procedur, kolejne dobre budżety dla Ministerstwa Sprawiedliwości to były ważne fakty, ważne, bardzo praktyczne kroki, które pozwalały nam spełnić to zadanie, o którym wcześniej mówiłem. Dzięki temu liczba zaległych spraw maleje, szczególnie  w sądach rejonowych i okręgowych.
Ten postęp dokonuje się w postawach samych sędziów, wobec których coraz mniej jest krytyki, pobłażania dla tych, którzy psują wizerunek trzeciej władzy, jest coraz więcej dbałości o dobrą opinię sądów,  jako instytucji sprawnych i kompetentnych. Chciałbym, żeby tak było nadal, żebyście Państwo mieli świadomość jak ważną rolę odgrywacie  w demokratycznym państwie prawa  i w budowie porządku obywatelskiego. Już starożytni  wiedzieli, że wszystkim wchodzącym w progi siedziby Sadu Najwyższego - a  przypominają  o tym umieszczone na kolumnadzie paremie, które stanowią podstawę współczesnej kultury prawnej, jak to powinno być, co stanowi uniwersalny kanon prawa i owej kultury prawnej.  Jedna z tych paremii przypomina za Cyceronem,  że państwo jest przede wszystkim oparte na prawie związkiem obywateli. Inna, tego samego autorstwa głosi:  „Niech oręż ustąpi przed togą”. Tak wielka jest Wasza władza i związana  z tym odpowiedzialność.
Chciałbym raz jeszcze wszystkim Państwu pogratulować. Wiem, że dla wielu z was to jest początek waszej działalności zawodowej, życzę powodzenia. Dla innych jest to kolejny krok, kolejny etap. Jestem przekonany, że będziecie wypełniać swoje obowiązki z pożytkiem dla nas wszystkich, a także z własną satysfakcją. Chciałbym, żebyście budowali dobry wizerunek polskich instytucji sądowniczych także poza Polską, a więc budowali naszą pozycje w UE. Chciałbym podziękować waszym bliskim, dzięki którym tu jesteście, a oni też mieli swój wkład w ten dzisiejszy sukces, ponieważ musieli wam stworzyć przyjazną atmosferę, musieli być wyrozumiali wobec wielu stresów, które przeżywaliście i to poczucie życzliwości, miłości najbliższych małżonków, rodziców, dzieci, przyjaciół, a widzę w tym gronie wszystkich z państwa jest niezwykle ważne i macie dzisiaj państwo również prawo do osobistej satysfakcji.
Jeszcze raz gratuluję Pani Jadwidze Skibińskiej-Adamowicz i Panu  Andrzejowi Konopce otrzymanych orderów. Wszystkim Państwu życzę aby wasze talenty, umiejętności, wiedza budowały siłę polskiego wymiaru sprawiedliwości, budowały siłę Polski, dawały pewność, że żyjemy w państwie demokratycznym, w państwie prawa, które potrafi skutecznie chronić swoich obywateli.
Mianowałem ponad 6 tysięcy sędziów. Przez 10 lat wielu z nich było tutaj kilkakrotnie, otrzymywało nominacje na kolejne stanowiska w polskim sądownictwie. Spotkałem ich także później i mam przekonanie, że to były nominacje, które trafiły we właściwe ręce, do właściwych ludzi i że będziecie Państwo swoje obowiązki wypełniać jak najlepiej. Mam wobec was bardzo osobiste uczucia, ponieważ każde takie spotkanie jest nie tylko przeżyciem dla was, ale także i dla mnie jako prezydenta. Chcę życzyć wam z całego serca, wam tu obecnym, ale także wszystkim tym, ponad 6 tysiącom polskich sędziów aby działali zgodnie ze ślubowaniem, aby odczuwali satysfakcję  z tego co robią, aby dobrze służyli państwu polskiemu i żebyśmy dzięki nim mieli poczucie, że żyjemy w demokratycznym państwie prawa. Jeżeli gdzieś będą po latach wspominać te chwile w Pałacu Prezydenckim związane z prezydentem Kwaśniewskim, jeżeli będą wracać do tych myśli z satysfakcją, z sympatią to będzie mi jeszcze bardziej miło. A ja jestem przekonany, że już będąc byłym prezydentem będę mógł zawsze ze 100 procentową pewnością powiedzieć, że te akty nominacyjne, te zadania, które zostały Państwu powierzone są wypełniane jak najlepiej i w tych sprawach błędów nie popełniliśmy, budowaliśmy wspólnie siłę Rzeczypospolitej. Wszystkiego dobrego panie i panowie sędziowie. To jest dla mnie wzruszający moment, że oto po raz ostatni mogę sędziom wręczyć nominacje i wierzę, że uczynicie  z tego oręż w walce o demokratyczną Polskę, o jak najlepsze polskie prawo, o najlepsze sądy, jakie powinniśmy w naszej ojczyźnie mieć. Wszystkiego dobrego.
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.