przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Czwartek, 9 lutego 2006

Prezydent RP przybył z wizytą do Stanów Zjednoczonych

W nocy z 8 na 9 lutego 2006 r. czasu warszawskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przybył z wizytą roboczą do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Prezydentowi towarzyszą m.in. ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP: Robert Draba, Lena Dąbkowska-Cichocka, Ewa Junczyk-Ziomecka i Andrzej Krawczyk.
 
Po przylocie do Waszyngtonu Prezydent udzielił wywiadu dziennikarzowi Polskiego Radia. Stwierdził m.in.:
 
Jesteśmy dalej bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Gotowi jesteśmy być sojusznikiem lojalnym w zamian za wzajemną lojalność.
Stany Zjednoczone to jest najpotężniejsze państwo świata i w sposób oczywisty ma wpływ na bardzo wiele spraw, które się dzieją na naszym globie. I na pewno Federacja Rosyjska, chociaż ma swoje własne ambicje, ambicje mocarstwowe, bierze pod uwagę opinię Stanów Zjednoczonych w niejednej sprawie. I chodzi o to przede wszystkim, żeby brała pod uwagę opinię, zgodnie z którą Polska chce dobrych stosunków z Federacją Rosyjską. Z drugiej strony te dobre stosunki nie mogą polegać na tym, żeby Polska czy kraje leżące bardzo blisko Polski pozostawały dalej w sferze wpływów rosyjskich. To się skończyło i trzeba wziąć pod uwagę, że to skończyło się nie na czas jakiś, tylko na taki czas, który w ogóle w historii można przewidywać.

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.