przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Wtorek, 18 kwietnia 2006

Minister Ewa Junczyk – Ziomecka została odznaczona medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim”

W dniu 18 kwietnia 2006 roku, w przededniu 63. rocznicy wybuchu powstania Żydów uwięzionych w getcie warszawskim, w Teatrze Żydowskim na ulicy Twardej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Medali „Powstanie w Getcie Warszawskim”. Medal przyznawany jest przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej osobom, które wybitnie przyczyniają się do poprawy stosunków polsko – żydowskich poprzez walkę z antysemityzmem i dążenie do odkłamywania mitów i narosłych stereotypów.

W uroczystości uczestniczyli Szef Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Urbański oraz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, minister Ewa Junczyk – Ziomecka. Uroczystość poprowadził Tomasz Miedziński, przewodniczący Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. 

W swoim przemówieniu Szef Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Urbański przypomniał o tragicznej historii getta i powstania z 1943 roku. Minister Urbański stwierdził, że był to pierwszy w okupowanej Europie zryw przeciwko Hitlerowi: „Pierwszy raz w okupowanej Europie ktoś powiedział Hitlerowi: nie”

Minister Ewa Junczyk Ziomecka, była dyrektor do spraw rozwoju Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, odbierając medal podkreśliła znaczenie Muzeum dla edukacji o dziejach Żydów, a także o wspólnej, polsko – żydowskiej historii. Dodała z naciskiem, że szczególnie w Polsce potrzebne jest powstanie „muzeum żydowskiego życia.” 

Zakończeniem uroczystości był występ zespołu Teatru Żydowskiego, który wykonał „Płacz we mnie zamilkł” w reżyserii Gołdy Tencer.

Medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim” zostali również odznaczeni:
Jerzy Wróblewski – dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu
Jolanta Fajkowska – dziennikarka
Adam Szostkiewicz – publicysta
Ks. Wojciech Lemański – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku
Piotr Cywiński – prezes Klubu Inteligencji Katolickiej
Halina Bortnowska – Dąbrowska – teolog, publicystka 
Małgorzata Naimska – dyrektor Biura Kultury Miasta St. Warszawa
Hanna Szmalenberg – architekt
Zofia Bartoszewska – wydawca
Marek Paterek – Pułkownik Wojska Polskiego

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.