Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 31 grudnia 2006

Orędzie noworoczne Prezydenta RP

31 grudnia 2006 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wygłosił orędzie noworoczne:

„Szanowni Państwo,

Kończy się rok 2006. To był dobry rok dla Polski. Rok szybkiego wzrostu gospodarczego, rok znacznego spadku bezrobocia, rok znacznego wzrostu inwestycji, zarówno tych krajowych ,jak i tych zagranicznych. To był rok spadku przestępczości i wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli. To był w końcu rok, z którego ponad 50 procent Polaków jest zadowolonych – po raz pierwszy od wielu lat.

Rok 2006 to też rok, w którym próbowaliśmy przywrócić pamięć historyczną, szczególnie najnowszej historii. Nagradzać tych, którzy w różnych okresach walczyli o niezawisłość naszego kraju, niezależnie od tego, do jakiego obozu politycznego dzisiaj należą. W roku 2006 realizowaliśmy też stanowczą politykę zagraniczną. Politykę obrony naszych interesów, politykę dążenia do tego, żeby Polska zajęła należne jej miejsce w Europie, a szczególnie w Unii Europejskiej i na całym świecie.

W roku 2006 zdarzyły się też nieszczęścia: Chorzów w pierwszych tygodniach roku, tragedia w Halembie – kopalni węgla kamiennego w Rudzie Śląskiej pod koniec roku. W trakcie tych tragicznych zdarzeń okazało się jednak, że Polacy są solidarni. Solidarni w pomocy tym, których dotknęło nieszczęście, którzy są w potrzebie.

W roku 2006 były też zdarzenia radosne. Pielgrzymka Ojca Świętego Benedykta XVI. Pielgrzymka, która pokazała nasze przywiązanie do tradycji, przywiązanie większości Polaków do Kościoła Katolickiego, którego papieżem dziś, po długim pontyfikacie wielkiego Polaka Jana Pawła II, jest dzisiaj Niemiec, Benedykt XVI.

Szanowni Państwo, Polki i Polacy, ci w kraju i ci za granicą, którzy pracując poza Polską często zmieniają jej opinię na lepszą, dużo lepszą,

Chciałem Wam wszystkim życzyć w roku 2007 jak najmniej trosk, jak najwięcej radości, powodzenia i w życiu zawodowym, i w życiu osobistym. I tego, żebyśmy w końcu roku 2007 mogli powiedzieć, że jesteśmy jeszcze bardziej dumni z naszej Ojczyzny – Polski. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego”.

Poleć znajomemu