przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Czwartek, 21 grudnia 2006

Obustronne zrozumienie i wrażliwość


21 grudnia 2006 roku Ewa Junczyk – Ziomecka, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP spotkała się z grupą przedstawicieli izraelskiej dyplomacji. Na spotkanie przybyli m.in. Mark Sofer – Zastępca Dyrektora Generalnego izraelskiego MSZ ds. Europy Centralnej i Eurazji, David Peleg – ambasador Izraela w Polsce oraz Maciej Kozłowski – Pełnomocnik polskiego Ministra Spraw Zagranicznych do spraw stosunków polsko-żydowskich.

Spotkanie poświęcone było kilku zagadnieniom, wśród których znajdował się także stan antysemityzmu w Europie Wschodniej. Izraelscy dyplomaci zaniepokojeni byli wzrostem aktywności agresywnych grup neonazistowskich w Rosji, a także wciąż wysokim poziomem antysemityzmu na Ukrainie, gdzie negatywną rolę odgrywa Międzynarodowa Akademia Kadr w Kijowie. Jak przyznała delegacja na tym tle Polska wybitnie się wyróżnia. Maciej Kozłowski zasugerował eksport na Ukrainę polskich doświadczeń z walki z antysemityzmem na poziomie pozarządowym, gdyż jak wskazuje przykład Polski, inicjatywy lokalne mogą mieć czasem o wiele większe znaczenie niż rozmowy na poziomie centralnym.

Minister Ziomecka wyraziła zadowolenie z powodu wciąż rozwijających się stosunków polsko – żydowskich i relacji z Izraelem. Przypominając jaką drogą kroczy Polska w dialogu ze swoimi sąsiadami podała także przykład Polski i Ukrainy, w stosunkach z którą Prezydent RP Lech Kaczyński poczynił ważny gest w Pawłokomie w maju bieżącego roku.

Minister wspomniała także o inicjatywie Prezydenta mającej na celu uhonorowanie polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz wysunięciu kandydatury Ireny Sendler do Pokojowej Nagrody Nobla. Zaproponowała również, aby zacieśnić współpracę w wymianie grup młodzieżowych pomiędzy Polską i Izraelem.
Minister Ziomecka stwierdziła m.in. że przejście od wizerunku Polski jako kraju antysemickiego do dzisiejszych doskonałych kontaktów z Izraelem było możliwe dzięki obustronnemu zrozumieniu i wrażliwości.

Zgadzając się z ta opinią Mark Sofer przypomniał, że w obustronnych stosunkach Polska i Izrael zaczynały „od niczego”, ale razem potrafiły zbudować coś wspaniałego.
Kończąc spotkanie minister zaprosiła Marka Sofera do ponownego odwiedzenia Polski.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.