przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Środa, 6 grudnia 2006

Jesteście skuteczniejsi od polityków

  |  

6 grudnia 2006 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Polską Reprezentacją Piłki Siatkowej. Srebrnym medalistom Mistrzostw Świata wręczył ordery i odznaczenia oraz listy gratulacyjne.

W uroczystości wzięli również udział: Szef Kancelarii Prezydenta RP Aleksander Szczygło i Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Bochenek.

Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu, za osiągnięcia w pracy szkoleniowej odznaczeni zostali:

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Raul Lozano
Alojzy Świderek

Za wybitne osiągnięcia sportowe odznaczeni zostali:

Złotym Krzyżem Zasługi

Michał Bąkiewicz
Piotr Gacek
Piotr Gruszka
Wojciech Grzyb
Łukasz Kadziewicz
Daniel Pliński
Grzegorz Szymański
Sebastian Świderski
Michał Winiarski
Mariusz Wlazły
Paweł Zagumny
Łukasz Żygadło

Pośmiertnie – Arkadiusz Gołaś.

W czasie spotkania Prezydent Rzeczypospolitej zwrócił się do zebranych:

„Szanowni Panowie, Panie i Panowie Ministrowie!

Przede wszystkim chciałbym wyrazić olbrzymią satysfakcję. Jestem kibicem pokolenia, które znakomicie pamięta sukcesy polskiej piłki siatkowej, mistrzostwo świata, mistrzostwo olimpijskie, olbrzymie emocje, które temu towarzyszyły – ale to były czasy, w których zdecydowana większość z Panów (mówię o zawodnikach) jeszcze na tym świecie nie była. A więc minęło pokolenie, takie porządne pokolenie – i znów mamy olbrzymi sukces, i to odniesiony we wspaniałym stylu.

Po tylu latach zdobycie tytułu wicemistrzów jest naprawdę sukcesem olbrzymim. Nie ma się co zastanawiać, czy bylibyśmy dzisiaj w stanie zdobyć tytuł mistrzów świata, ponieważ dziś jest tak, że Brazylijczycy wyróżniają się poziomem od wszystkich pozostałych drużyn. Ja tylko chciałem serdecznie podziękować wszystkim Panom, Panu trenerowi – tym razem, jak sądzę, w imieniu całego polskiego społeczeństwa, bo koncentracja uwagi społecznej na tej właśnie sprawie, na sprawie mistrzostw świata, była olbrzymia. Chciałbym podziękować najserdeczniej Panu trenerowi Świderkowi i wszystkim, którzy się przyczynili, poza samymi graczami, do tego sukcesu. Mieliśmy dzień czegoś, co można określić jako sukces narodowy, ale to na dzisiaj. Ja bym jednak bardzo chciał, żeby to był początek. Wiem, że w ostatnich latach polska piłka siatkowa odnosiła już sukcesy, liczyła się, nasi siatkarze grali w lidze światowej, zdarzało się kilka zwycięstw po kolei, później było gorzej.

Ale to, czego wszystkim Wam, Panowie – i tym, którzy gracie, i tym, którzy kierujecie – życzę, to żeby ten sukces był początkiem podobnych, następnych, żeby nie nastąpiło najmniejsze rozprężenie. Widzę tutaj Panów – nie jest to drużyna, nawet jak na sport, starszych Panów. Jesteście Panowie zawodnikami, którzy mają przed sobą jeszcze lata aktywności jako gracze – a więc życzę, żeby zdawać sobie sprawę, że to, co się stało, jest znakomitym, wspaniałym, ale jednak wstępem, że w najściślejszej czołówce raz na pierwszym, raz na drugim, raz na trzecim miejscu musimy być jeszcze długo. Bo pamiętajcie o tym, Szanowni Panowie, że nam Wasze sukcesy są potrzebne. Nie tylko tym, którzy na co dzień kibicują, wręcz żyją sportem – sportem jako całością lub określoną dyscypliną sportu – lecz także całemu społeczeństwu, bowiem jak drużyna wygrywa jedno, drugie, trzecie, czwarte spotkanie, to wtedy ilość kibiców rośnie w tempie postępu geometrycznego. Mimo, że odnosimy sukcesy, mimo, że kraj rozwija się ostatnio szybko, spada bezrobocie, spada przestępczość, to poczucie sukcesu jest zbyt małe. Pod tym względem prawdą jest to, co powiedział premier przed dwoma czy trzema dniami: sportowcy są skuteczniejsi od najskuteczniejszych nawet polityków w dawaniu poczucia satysfakcji, w dawaniu Polkom i Polakom poczucia własnej wartości. Wyście to już uczynili. Życzę Wam, żebyście to uczynili jeszcze co najmniej kilka razy.

Dziękuję bardzo, raz jeszcze gratuluję. Kłaniam się szczególnie tutaj Panu trenerowi Lozano, który potrafił to wszystko uczynić w kraju, który mógł mu się wydawać egzotyczny. Dziękuję bardzo."

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.