przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Środa, 10 października 2007

Uroczystość odznaczenia przez Prezydenta RP tych, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady

  |  

10 października 2007 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczystość nadania odznaczeń przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego tym, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady.

Uhonorowanie odznaczeniami państwowymi Sprawiedliwych to złożenie hołdu bezprzykładnemu bohaterstwu zwyczajnych ludzi, a także wskazanie wzorów postępowania obecnym i przyszłym pokoleniom, które z ich poświęcenia winny czerpać wiarę w człowieka i nadzieję na przyszłość.

W uroczystości oprócz Prezydenta RP udział wzięli: Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska, Matka Prezydenta RP Jadwiga Kaczyńska, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka, Avner Shalev – dyrektor jerozolimskiego Instytutu Yad Vashem, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, Jerzy Piotr Śliwczyński – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele władz samorządowych, wojewodowie, przedstawiciele środowisk kultury, rektorzy wyższych uczelni, młodzież.

Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich, odznaczeni zostali:

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą
Orderu Odrodzenia Polski

Krzysztof Dunin-Wąsowicz
Ryszard Matuszewski
Juliusz Saloni

pośmiertnie
Chiune Sugihara

Krzyżem Komandorskim
Orderu Odrodzenia Polski

Zofia Bagan
Jerzy Bielecki
Antoni Bocheński
Antonina Boruch
Weronika Choma
Janusz Czupryniak
Zofia Dygdała
Zofia Glazer
s. Maria Górska
Maria Habiniak
Zbigniew Huzarski
s. Bronisława Jaroszyńska
Bogdan Jastrzębski
Krystyna Kajfasz
Franciszek Kiryluk
Jerzy Koźmiński
Jan Krokowski
Wiesław Łyjak
Zygmunt Łyjak
ks. bp Albin Małysiak
Zbigniew Mańkowski
Maria Mikusz
Władysław Misiuna
Maria Nowak
Zenon Orczykowski
Ireneusz Rajchowski
Maria Rettinger
Kazimiera Romanek
Maria Rosenzweig
Janina Rożecka
Władysław Różycki
Antonina Siwek
Helena Sotoła
ks. Witold Stolarczyk
Halina Swędrowska
Helena Śleszyńska
Jerzy Śliwczyński
Jadwiga Wolf
Irena Zawadzka
Antoni Żal

pośmiertnie

Wiesława Chynowska
Józef Dziedzic
Felicja Felhorska
Władysław Felhorski
Wilhelm Hosenfeld
Mieczysław Kobylański
Zofia Kubicka
Władysław Rdzanowski
Jadwiga Strzelecka.

Zabierając głos Prezydent RP powiedział:

„Szanowni Państwo, Szanowni Odznaczeni, Przedstawiciele Rządu, Korpusu Dyplomatycznego, Droga Młodzieży,

Spotykamy się dzisiaj na szczególnej uroczystości. Od bardzo wielu lat, w 42 krajach, ale w największej liczbie przypadków w naszym kraju, odbywają się uroczystości nadania Medalu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Nadania odznaczenia ludziom, którzy w zupełnie szczególnych warunkach ratowali innych ludzi. Jak wiemy, w okresie II wojny światowej jeden z dwóch oszalałych totalitaryzmów, totalitaryzm nazistowski, postanowił – jeżeli tak to można określić – zlikwidować cały naród – naród żydowski, zaliczając do niego także ludzi, którzy byli żydowskiego pochodzenia. Ponad 3 miliony takich osób mieszkało w naszym kraju, w Rzeczpospolitej, w Polsce i oni w pierwszym rzędzie byli ofiarami tego, co się w tych latach, w szczególności począwszy od roku 1940 do roku 1944 wydarzyło. W tamtych czasach bronić życia Żyda, czy osoby pochodzenia żydowskiego, to było ryzykowanie życia nie tylko swojego. To było ryzykowanie życia także całej rodziny, a w niejednym przypadku całek kamienicy, czy całej wsi. Na to chciałem zwrócić uwagę przede wszystkim tym z Państwa, którzy reprezentują tutaj korpus dyplomatyczny, czyli przedstawicieli innych krajów na terenie Polski, bo ta prawda o naszym kraju, o Polsce, o warunkach okupacji w Polsce nie zawsze jest znana tym, którzy też byli pod okupacją, byli pod okupacja tego samego niemieckiego państwa, jednak przebiegała ona nieco inaczej. Dlatego też ci, którzy ratowali Żydów i osoby żydowskiego pochodzenia, wykazali się bohaterstwem szczególnym, wykazali szczególną determinację w tym, aby bronić przed krzywdą ostateczną innych, Stąd ten stopień szacunku, który im się należy, który jest równy stopniowi szacunku dla najodważniejszych żołnierzy, dla tych, którzy gotowi byli w każdych okolicznościach ryzykować życie, a nawet wziąwszy pod uwagę zagrożenie rodzin, ten stopień odwagi jeszcze przewyższył.

Ja dzisiaj chciałem tym wszystkim, tym tysiącom znanych i nieznanych moich rodaków, ale także osobom innych narodowości, którzy ratowali polskich Żydów, obywateli naszego kraju, a także Żydów, którzy nie byli polskimi obywatelami najserdeczniej podziękować. Czynię to, jako głowa państwa, w którym mieszkała największa część Żydów na świecie. Stąd myślę, że mam do tego tytuł. Dzisiaj, za chwilę odznaczę pewną grupę wspaniałych osób, zasługujących na to wyróżnienie ze wszech miar, ale oczywiście nie mogę tego uczynić w stosunku do wszystkich. Proszę jednak tą dzisiejszą uroczystość potraktować jako uroczystość symboliczną, skierowaną do wszystkich tych znanych, których będziemy szukać i odznaczać, tak jak odznaczamy innych bohaterów naszej historii i tych nieznanych na zawsze. To dla nich jest ta dzisiejsza uroczystość, dla nich jest najwyższy szacunek ze strony władz Rzeczypospolitej, ze strony całej Polski.” 

Zwracając się do odznaczanych, ich rodzin oraz licznie przybyłych gości Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Ewa Junczyk-Ziomecka powiedziała:

„Kłaniam się nisko Sprawiedliwym i Pani Irenie Sendler. Chylę czoło przed wszystkimi, którzy podczas II Wojny Światowej, w czasie Zagłady ratowali ludzi. W tamtych latach, gdy każdy Polak mógł zginąć w okupowanej Polsce, a każdy człowiek narodowości żydowskiej skazany był z góry na śmierć, byli Ci, którzy uratowali nas wszystkich przed upadkiem. Sprawiedliwi. Dziś przywracamy o nich pamięć, a przesłanie, które płynie z ich postawy przekazujemy młodemu pokoleniu: traktujcie innych tak jak traktujecie siebie i swoich, buntujcie się przeciwko krzywdzie, wyrządzanej innym ludziom, stawajcie w obronie słabszych.

Żyjemy teraz w takim świecie, w którym nie możemy powiedzieć – nie wiedziałem, nie słyszałem, nie widziałam. Nawet jeśli ludzie giną tysiące kilometrów od nas, z dala od naszego domu, natychmiast dowiadujemy się o ich nieszczęściu. I choć nie jesteśmy lub nie bylibyśmy temu winni, bądźmy wrażliwi na ich krzywdę i nie zgadzajmy się na nią.

Życie każdego człowieka to cały świat. Jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, jego dziadkowie, rodzice, przyszły mąż, żona, dzieci. Nikomu nie wolno przerywać tego kręgu.

Każdy jest ważny, każdy inny. Afrykańczyk, Europejczyk, Azjata, Amerykanin, Chrześcijanin, Żyd, Muzułmanin, Buddysta. Patrzcie na nich, patrzcie na człowieka z góry, tylko wtedy, kiedy schylacie się i wyciągacie do niego rękę, aby pomoc mu wstać.

Witam serdecznie wszystkich uczestników uroczystości Przywracania pamięci o Polakach i Polkach, którzy ratując jedno życie ratowali cały świat. Nie ma ich tu wszystkich z nami, zaledwie kilkadziesiąt osób spośród tysięcy, w większości już nieżyjących. Dzisiejsza uroczystość ma charakter symboliczny. Będzie kontynuowana. Prezydent postanowił uhonorować polskich Sprawiedliwych i wyróżnić dwóch cudzoziemców, pośmiertnie – byłego konsula Japonii w Kownie, Sugihare Chiune i Wilhelma Hosenfelda, który dołączył w 1944 roku do długiego polskiego łańcucha ludzi dobrej woli i pomógł doczekać wyzwolenia Władysławowi Szpilmanowi, którego wnuk i wnuczka jest tu dziś z nami.”

Na zakończenie, młodzież uczestnicząca w uroczystości przekazała apel o niestosowanie przemocy przez rządzącą w Birmie od 45 lat juntę wojskową. Pod listem podpisały się: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Częstochowie, Zespół Szkół nr 1 w Łęcznej, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gdańsku, Gimnazjum w Sierakowicach, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi, Gimnazjum nr 23 w Warszawie, Gimnazjum im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej, Liceum Ogólnokształcące w Gołdapi, Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, Gimnazjum w Nowym Stawie, I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, Zespół Szkół w Dołdze, Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu, VII Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce, Liceum Jezuitów w Gdyni, II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słupsku, Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie, Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych w Kielcach. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.