przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Sobota, 6 października 2007

Wasz syn oddał życie w dobrej sprawie

  |  

6 października 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński uczestniczył w uroczystości pogrzebu ppor. Bartosza Orzechowskiego – funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, który zginął podczas zamachu na polskiego ambasadora w Iraku. Tragicznie zmarły żołnierz został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. Lech Kaczyński zdecydował też o awansie poległego na stopień podporucznika.

Podczas uroczystości pogrzebowych w Zamościu Prezydent Lech Kaczyński wygłosił krótkie wystąpienie:

„Naprawdę wolałbym dzisiaj nie przemawiać na tej uroczystości. Ale wojna, w której uczestniczymy – nie dlatego, że lubimy wojnę, tylko dlatego, że leży to w interesie tej cywilizacji, do której należymy i leży to w interesie naszego państwa – ma swoje prawa. 3 października tego roku zginął śmiercią bohaterską podporucznik Bartosz Orzechowski. Zginał, broniąc życia Ambasadora Rzeczypospolitej, pana generała Pietrzyka. Zginął, walcząc do końca mimo odniesienia bardzo ciężkich ran.

Jego śmierć przypomina mi żołnierzy Oddziałów Szturmowych Armii Krajowej, legionistów Marszałka Piłsudskiego. Przypomina mi najlepsze tradycje naszych sił zbrojnych. Najlepsze tradycje polskiego bohaterstwa. Stąd też, podjąłem decyzję o odznaczeniu podporucznika Bartosza Orzechowskiego odznaczeniem, które w zasadzie jest tylko dla wyższych oficerów. Stopień bohaterstwa pana porucznika był jednak taki, że myślę, że jedynie to odznaczenie może oddać miarę jego zasług.

Zdaję sobie sprawę, że najbliższym nigdy nic nie zastąpi życia dziecka, życia męża czy brata. Wiemy o tym wszyscy. Wy wiedzcie jednak, że Wasz syn oddał życie w dobrej sprawie. W sprawie walki z tymi, którzy chcą świat zamienić w piekło. Musimy z nimi walczyć i musimy postępować czasem tak, jak postąpił wasz syn. Cześć Jego pamięci!”.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.