przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Poniedziałek, 26 marca 2007

Nagroda im. Andrzeja Bączkowskiego

26 marca 2007 r. wręczono Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego. Nagroda przyznawana jest „osobom, które stanowią wzór służby publicznej, kierują się zasadą pracy ponad podziałami, działają w ważnych dla Polski dziedzinach, ze szczególnym uwzględnieniem dialogu społecznego i reform w sferze polityki społecznej”. Laureatami za rok 2006 zostali Anna Dymna oraz Henryk Wujec.


Podczas uroczystości Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Ewa Junczyk-Ziomecka zwracając się do zebranych powiedziała:

Czcigodna Kapituło, Szanowni Laureaci, Drodzy Państwo,

Cieszę się ogromnie, że jestem z Państwem w dniu, w którym po raz dziesiąty zostanie wręczona Nagroda im. Andrzeja Bączkowskiego. W tym roku kapituła uhonorowała dwóch laureatów, dla których działalność społeczna to normalne życie. Zna ich cała Polska, nie tylko z pracy zawodowej ale z tej codziennej, trudnej pracy dla innych.

Anna Dymna, laureatka Złotej Maski, Złotego Ekranu, Złotej Kaczki i Złotych Lwów zasłużyła na miano Złotej Aktorki, gdyby taki laur przyznawano.

Aktorka, która własną popularnością potrafi dzielić się i przekazać niepełnosprawnym, których często się boimy i nie rozumiemy. „Podstępnie wciągnięta” w ich życie – jak sama mówi – uświadomiła sobie jak bardzo człowiek jest potrzebny człowiekowi. Oddaje im to co sama dostała i dostaje, a swoim podopiecznym stwarza szansę wyjścia z cienia.

Henryk Wujec – wielki społecznik, rzecznik dialogu i porozumienia, człowiek skromny, który w każdej sytuacji i czasie starał się być blisko ludzi. Dziś broni Tybetańczyków, wspiera dialog z Ukrainą, przeciwstawia się przemocy, nietolerancji, ksenofobii i uprzedzeniom, jest rzecznikiem dialogu i porozumienia.

Dwóch laureatów, dwie różne drogi do innych odbiorców. Do wszystkich tych, którzy nie proszą o wsparcie choć najbardziej go potrzebują, ponieważ doświadczają wykluczenia, niezrozumienia i lęku. A co łączy dwóch laureatów – Panią Dymną i Pana Wujca – z Andrzejem Bączkowskim, patronem przyznawanej dziś nagrody? Cała trójka to ludzie, którzy w różnych okresach własnego życia i życia naszego kraju budowali i budują cywilizację dobra. Wasza postawa zasługuje na podziw, szacunek, wzór do naśladowania dla młodych pokoleń. W imieniu Prezydenta RP, Pana Lecha Kaczyńskiego przekazuję serdeczne gratulacje i wyrazy wdzięczności laureatom i organizatorom Nagrody A. Bączkowskiego.

Nagroda przyznawana jest od 1997 roku z Funduszu im. Andrzeja Bączkowskiego, którym od 2006 roku opiekuje się Fundacja dla Polski. Patronem medialnym jest dziennik „Rzeczpospolita”. W latach poprzednich Nagrodę im Andrzeja Bączkowskiego otrzymali: 1997 – Bogdan Zdrojewski, 1998 – Jerzy Koźmiński, 1999 – Jan Jakub Wygnański, 2000 – Piotr Pawłowski, 2001 – Maciej Graniecki, 2002 – Halina Wasilewska-Trenkner, 2003 – Henryka Bochniarz, 2004 – Paweł Nasiłowski, 2005 – Jarosław Pietras, oraz Henryka Krzywonos-Strycharska.

....................................................................

Andrzej Bączkowski (1955-1996)

Działacz „Solidarności” i opozycji demokratycznej. W stanie wojennym internowany. Po 1989 roku – Wiceminister Pracy w sześciu gabinetach, a od lutego 1996 r. Minister Pracy. Doprowadził do pierwszej po 70 latach nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie 2 czerwca 1996 roku. Doprowadził do powstania Centrum Partnerstwa Społecznego „dialog”, który szkoli w zakresie prawa pracy, układów zbiorowych, negocjacji.
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.