Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 5 lutego 2007

Prezydent odznaczył polską reprezentację piłkarzy ręcznych

  |  

5 lutego 2007 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z Małżonką z trenerami i zawodnikami kadry narodowej piłkarzy ręcznych. Podczas spotkania Prezydent RP wręczył ordery i odznaczenia zdobywcom tytułu Wicemistrza Świata w Mistrzostwach Piłkarzy Ręcznych w Niemczech, a także członkom sztabu szkoleniowego, którzy przyczynili się do sukcesu polskiej reprezentacji.

Postanowieniem Prezydenta RP odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu, za osiągnięcia w pracy szkoleniowej

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:
Pan Daniel Waszkiewicz
Pan Bogdan Wenta
- trenerzy

za wybitne osiągnięcia sportowe

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI:
Pan Karol Bielecki
Pan Mateusz Jachlewski
Pan Mariusz Jurasik
Pan Bartosz Jurecki
Pan Michał Jurecki
Pan Patryk Kuchczyński
Pan Rafał Kuptel
Pan Zbigniew Kwiatkowski
Pan Krzysztof Lijewski
Pan Marcin Lijewski
Pan Artur Siódmiak
Pan Sławomir Szmal
Pan Grzegorz Tkaczyk
Pan Tomasz Tłuczyński
Pan Adam Weiner
Pan Damian Wleklak 
- zawodnicy

Pan Jerzy Buczak
Pan Marcin Kochanowski
Pan Maciej Nowak
Pan Marek Żabczyński
- członkowie sztabu szkoleniowego

Zwracając się do zebranych Prezydent RP powiedział:

„Szanowny Panie Kierowniku, Trenerze, Panowie Zawodnicy, Doktorze,

Chcę przede wszystkim podziękować. Ostatnio w grach zespołowych zdobyliśmy dwukrotnie wicemistrzostwo świata. Po piłce siatkowej przyszła piłka ręczna i ta właśnie Wasza dyscyplina była dla nas wszystkich ogromnym, niezmiernie miłym zaskoczeniem. Gratuluję podwójnie, bo sprawiliście radość milionom Polaków. Można powiedzieć, że w całym świecie zachodnim wojen, poza pewnymi marginesami, od dłuższego czasu nie ma. Ale jest konkurencja w sporcie i ona budzi olbrzymie, ale nie złe, tylko dobre emocje. One tylko czasami, w formach patologicznych, przechodzą w emocje złe. To, że ludzie ze sobą konkurują jest rzeczą normalną. Konkurują w różnych płaszczyznach, konkurują między sobą także poszczególne narody. My jesteśmy jednym z nich – dużym narodem europejskim i chcemy odnosić sukcesy, także w sporcie. W tych dziedzinach, w których Polakom raczej się nie przypisuje wielkich zdolności, czyli w grach zespołowych, w których tylko cała drużyna może coś zdziałać, w ostatnim okresie zdobyliśmy dwukrotnie wicemistrzostwo świata – Panowie, a wcześniej siatkarze. Kiedyś, gdy pewnie większości z Panów w ogóle nie było jeszcze na świecie, mieliśmy już brązowy medal w piłce ręcznej, byliśmy wicemistrzem i mistrzem świata oraz mistrzem olimpijskim w piłce siatkowej, w końcu byliśmy dwukrotnie trzeci na świecie w tak niezwykle popularnym sporcie, jak piłka nożna, dwukrotnie byliśmy nawet w mistrzostwach świata, do tego mieliśmy także mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie, tyle tylko, że akurat w tej dziedzinie sportu olimpiada tak bardzo się nie liczy. Inaczej mówiąc nie jesteśmy narodem, który grać zespołowo nie potrafi. Panowie dali temu kolejny przykład. Oczywiście wszyscy wolelibyśmy, żeby był złoty medal, ale naprawdę cieszcie się. Byłem na wczorajszym meczu – jak wiecie – i zdaję sobie sprawę z tego, że graliście Panowie nie tylko przeciwko drużynie przeciwnej, ale także przeciwko całej hali. Jak wszedłem na tą halę, jak zobaczyłem tysiące flag niemieckich, którym odpowiadało może kilkanaście flag polskich, to zrozumiałem, że tutaj żadnej równości być nie może. Nie martwcie się tym, co stało się wczoraj. Cieszcie się z wicemistrzostwa i myślcie o tym, co będzie za półtora roku, o olimpiadzie. Piłka ręczna jest od dłuższego czasu dyscypliną olimpijską. Kiedyś miała dwie wersje – jedenastki i siódemki, ale jedenastka zanikła już dawno. Pamiętam ostatnie mistrzostwa świata w jedenastkach, byłem jeszcze dzieckiem. Dzisiaj mamy już tylko piłkę ręczną siedmioosobową, która jest rzeczywiście grą widowiskową, szybką i z tego punktu widzenia zasługuje na większą niż dzisiaj popularność. Mogę Wam powiedzieć na koniec Panowie, że mam tutaj jeszcze jedną, osobistą satysfakcję, bo ukończyłem warszawskie liceum, którego specjalnością była właśnie piłka ręczna. Walczyliśmy pod szyldem dzielnicy Żoliborz z innym liceum nr 7 z Ochoty o mistrzostwo Warszawy, ale też na ogół zdobywaliśmy wicemistrzostwo. Dziękuję i jeszcze raz najserdeczniej Wam gratuluję."
 
Podczas uroczystości Prezes Związku Piłki Ręcznej Andrzej Kraśnicki przekazał Prezydentowi srebrny medal Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej 20. Mistrzostw Świata w Niemczech, identyczny z tymi, którymi udekorowani zostali polscy reprezentanci.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Minister Sportu wraz z kierownictwem resortu, Prezes i członkowie Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, przedstawiciele świata sportu, a także młodzi szczypiorniści - reprezentanci Klubu Sportowego „Warszawianka” oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce z Gdańska.

 

Poleć znajomemu