przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Wtorek, 29 maja 2007

Hołd za całe życie

29 maja 2007 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski ks. Wacławowi Karłowiczowi, ostatniemu żyjącemu kapelanowi Powstania Warszawskiego. 

W uroczystości uczestniczyli również: Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lena Dąbkowska-Cichocka oraz Doradca Prezydenta RP Jan Olszewski.

Order został nadany postanowieniem Prezydenta RP z 22 maja 2007 r. – za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz odkrywania i upamiętniania prawdy o dziejach Narodu Polskiego. 

Podczas uroczystości Prezydent zwrócił się do zebranych:

„Przewielebny Księże Prałacie, Szanowni Panie i Panowie,

Mogę powiedzieć, ze z opóźnieniem, wynikającym nie tylko z tego, że prezydentem jestem od półtora roku, a moi poprzednicy pewne sprawy zaniedbali, tylko z opóźnieniem, które jest już moją winą – bo ta uroczystość powinna się odbyć co najmniej rok temu – ale z wielką radością i satysfakcją nadaję to odznaczenie. Przewielebny Księże Prałacie, wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie pokolenie Ksiądz Prałat reprezentuje, jak niezwykle trudna była jego droga, jak niezwykle łatwą wydaje się droga tych, którzy reprezentują moje pokolenie, ludzi też już niemłodych, ale urodzonych po wojnie, nie pamiętających stalinizmu, a w każdym razie pamiętających go słabo. Wiem, jakie Ksiądz ma zasługi. Te zasługi trzeba cenić tak wysoko, jak trzeba cenić pamięć o bohaterskich tradycjach naszego narodu. Próbujemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, choć przecież nie jesteśmy wszechwładni, aby tą pamięć przywracać i ta dzisiejsza skromna uroczystość jest tego dowodem, że choć w bólach i trudzie, choć nie tylko z sukcesami, ale także z porażkami – usiłujemy budować państwo, w którym dobro jest dobrem a zło złem. To jest nasze podstawowe przesłanie. Dotyczy to tego, co dziś, tego, co jutro, i również dotyczy tego, co było. Na zawiłych drogach naszej historii było dobro, które Ksiądz Prałat reprezentuje, ale nie brakowało i zła. Chcemy to dobro tak wysoko, jak potrafimy wypromować i chcemy, by ludzie dobro od zła, o czym mówiłem przed chwilą, odróżniali. Temu służy to, co się dziś stało, choć w pierwszym rzędzie służy złożeniu hołdu Księdzu Prałatowi za całe życie, za wszystkie zasługi.”

* * *

Ks. Wacław Karłowicz (ur. 1907), pseud. ks. Andrzej Bobola, współpracownik Kurii Polowej AK. W jego mieszkaniu działał punkt kontaktowy dla kurierów podziemnych podróżujących na trasie Warszawa-Londyn. W czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem batalionu „Gustaw-Antoni”, współorganizował największy szpital powstańczy na Starym Mieście przy ul. Długiej. W 1979 r. wraz ze Stefanem Melakiem powołał Konspiracyjny Komitet Katyński. Był inicjatorem budowy pierwszego w Polsce pomnika ofiar zbrodni katyńskiej na warszawskich Powązkach w 1981 r. Do 1989 r. organizował w rocznice powstań i w święta narodowe nabożeństwa patriotyczne. W 1995 r. z jego inicjatywy powstało „Stowarzyszenie Olszynka Grochowska”, zabiegające o godne zagospodarowanie terenu, na którym rozegrała się bitwa pod Olszynką Grochowską. Do legendy przeszła jego heroiczna postawa, kiedy spomiędzy walących się murów Katedry pw. Świętego Jana wyniósł i uratował XVI-wieczny Krucyfiks z Kaplicy Baryczków.

..................................................................................................................................................................


Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wydarzenia w naszej Galerii!

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.