przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Poniedziałek, 28 maja 2007

Pragnę złożyć Paniom szczególny pokłon

28 maja 2007 r. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył kobiety więzione w czasach stalinowskich, w okresie ich macierzyństwa. 


Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za patriotyczną postawę i męstwo odznaczone zostały:

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski:

Alicja Czerkawska

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski:

Maria Bekas
Zofia Kalinowska
Emilia Szlachta

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski:

Aniela Bojarczuk
Bogna Ewert’
Regina Jawor
Władysława Osińska
Izabela Polak
Anastazja Rączka
Maria Satoła
Salwina Strug
Krystyna Szlachta
Wanda Tomczuk
Helena Władyszewska
Janina Wojnarowska

Pośmiertnie odznaczone zostały:

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski:

Wanda Minkiewicz

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski:

Irena Bukowska-Łęczycka
Zofia Kardaszewicz
Maria Korniak
Regina Mikulska
Elmira Olechnowicz
Honorata Strzelczyk
Stefania Zarzycka

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski:

Helena Baer
Elwira Bejnar
Urszula Biernawska
Janina Darzecka
Ewa Janowska
Antonina Jaworska
Hanna Karolkiewicz
Józefa Kasprzykowska
Janina Kielak
Czesława Kowalczyk
Barbara Królikiewicz
Krystyna Matuszak
Aleksandra Stachowicz
Feliksa Suchenek
Irena Sulikowska
Zofia Szymanowska-Wajda
Marianna Toczyska
Halina Walicka

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za trud i poświęcenie włożone w dokumentowanie historii walki cywilnej i zbrojnej przeciw zniewoleniu komunistycznemu, a szczególnie działań niepodległościowych kobiet odznaczone zostały:

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski:

Barbara Otwinowska

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski:

Izabela Drzal
Zofia Leszczyńska

Podczas uroczystości Prezydent RP Lech Kaczyński zwrócił się do zebranych:

„Kochana Mamo, Szanowne Panie, Matki, Szanowni Panowie,
Spotykamy się, wprawdzie z dwudniowym opóźnieniem, w dniu szczególnym – w Dniu Matki. W tym dniu chcieliśmy uczcić te wśród polskich matek, które spotkało szczególne nieszczęście. Mianowicie za to, że walczyły w obronie naszej Ojczyzny, o jej niepodległość, o swobody demokratyczne, zostały rozdzielone z własnymi dziećmi. Wiele Pań żyje do dziś i im chciałem oddać szczególny pokłon, wielu niestety nie ma już wśród nas, pozostały dzieci, pozostały wnuki. Od prawie dwóch lat próbujemy tutaj, w tym Pałacu, a jeszcze dłużej w innym miejscu, w urzędzie prezydenta Warszawy, przywracać pamięć o latach walki naszego narodu o niepodległość. Wszyscy wiemy, to na szczęście w Polsce jest wiedza dość powszechna, jaką rolę w tej walce odegrały kobiety. W partyzantce, w Powstaniu Warszawskim, w systemie łączności, jako sanitariuszki, a niekiedy po prostu bezpośrednio na polu bitwy. to jest rola w historii rzadko powtarzalna, za to należy się szczególny szacunek, szczególna pamięć, szczególne przywiązanie i za to chciałem w imieniu własnym i w imieniu obecnych władz Rzeczypospolitej najserdeczniej podziękować. To są naprawdę głębokie podziękowania. To są podziękowania nie tylko za dzielność, ale za coś więcej – za bohaterstwo. Najserdeczniej raz jeszcze dziękuję.

Oczywiście Dzień Matki to dzień wszystkich matek: i tych, których dzieci same mają już wnuki, i tych, które matkami zostały niedawno i wychowują dzieci małe lub nawet maleńkie. To jest dzień wszystkich tych Pań, które wypełniają niejedyną bynajmniej dla kobiet rolę, bo ja tego rodzaju poglądu nigdy bronić nie będę. Kobiety mają takie samo prawo jak mężczyźni do realizowania się również w innych dziedzinach życia, w karierze zawodowej, w życiu osobistym, w każdym innym, ale rola matki jest rolą niezwykle istotną, niezwykle ważną dlatego, żeby naród mógł trwać, żeby młodzi ludzie, dzieci, ale także ci, których dziećmi już nie można nazwać, choć nie wyszli jeszcze do końca spod skrzydeł rodziców, mogli dorastać w odpowiedniej atmosferze. To w rodzinie nabywa się wartości, które pozostają na całe życie. Tej roli nie zastąpi nikt inny. Jest to rola niepowtarzalna. To rola, która w olbrzymiej większości przypadków pełniona jest z ogromnym poświęceniem. Czasem łączy się z rezygnacją z innych zadań, możliwości, życiowych szans. Za to też wszystkim polskim matkom chciałbym dziś najserdeczniej podziękować. Święto Matki jest świętem, które staramy się obchodzić uroczyście. Myślę, że z roku na rok będzie się je obchodzić coraz bardziej uroczyście, bo nasze matki, szczególnie w tym kraju, w tym narodzie, na to zasługują. Raz jeszcze wszystkim przekazuję, w imieniu własnym i władz naszego kraju, najlepsze życzenia jak najdłuższych lat życia, jak największej radości z dzieci, ale także jak najwięcej sukcesów w tych rolach, które są normalnymi rolami ludzkim, a więc w życiu zawodowym, w życiu osobistym.”

..................................................................................................................................................................


Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wydarzenia w naszej Galerii!
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.