przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Wtorek, 13 marca 2007

Myślę, że sukcesów będzie więcej

13 marca 2007 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z trenerami i zawodnikami kadry narodowej hokeja na trawie – zdobywcami tytułu Wicemistrza Świata w II Halowych Mistrzostwach Świata w Hokeju na Trawie Austria 2007 w Wiedniu.
Podczas spotkania Prezydent RP wręczył ordery i odznaczenia, nadane przez Niego 22 lutego br.


Ordery i odznaczenia z rąk Prezydenta RP odebrali odznaczeni:

za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu, za osiągnięcia w pracy szkoleniowej
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Pan Andrzej Makowski
Pan Maciej Matuszyński

za zasługi dla rozwoju polskiego sportu
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Pan Tomasz Cichy
Pan Dariusz Kurc
Pan Tomasz Owczarski
Pan Dariusz Wizor

za wybitne osiągnięcia sportowe
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Pan Tomasz Choczaj
Pan Mariusz Chyła
Pan Tomasz Dutkiewicz
Pan Tomasz Górny
Pan Marcin Grotowski
Pan Robert Grzeszczak
Pan Marcin Królikowski
Pan Dariusz Małecki
Pan Tomasz Marcinkowski
Pan Piotr Mikuła
Pan Dariusz Rachwalski
Pan Łukasz Wybieralski”

Zwracając się do zebranych, Prezydent RP powiedział w trakcie uroczystości:

„Szanowni Panowie Prezesi, Panowie Ministrowie, ale przede wszystkim – Szanowni Panowie działacze, organizatorzy, cały sztab i zawodnicy!

To już trzeci nasz sukces w krótkim czasie w grach zespołowych – chciałbym od tego zacząć. Mówiło się często, że Polacy w konkurencjach indywidualnych owszem, mogą odnosić sukcesy raz w tej dyscyplinie, raz w innej, a jeżeli w zbiorowej, to w takich, jak lekkoatletyka, bo tam wprawdzie bywają mecze międzypaństwowe (chociaż dzisiaj dużo rzadziej niż kiedyś), ale są to mecze, gdzie każdy występuje w swojej konkurencji oddzielnie. Można powiedzieć, że w konkurencjach jeszcze jakoś można współpracować i to tylko na dłuższych dystansach, ale w pozostałych – jak ktoś rzuca oszczepem, to sam rzuca, a obok niego drugi zawodnik – i tyle. Były wyjątki, bo wiemy o naszych sukcesach w piłce nożnej – kiedyś, bardzo dawno temu – i w koszykówce, ale wtedy Panów, prawie wszystkich, nie było jeszcze na świecie. Mieliśmy kiedyś sukcesy również w siatkówce, ale całe pokolenie temu, był też jeden medal w piłce ręcznej. Później ten okres się skończył. I teraz nastąpił wspaniały powrót siatkarzy, piłkarzy ręcznych i hokeistów na trawie – trzy dyscypliny olimpijskie, to też się niezwykle wręcz liczy, bo przecież światowym świętem sportu jest olimpiada. Sukcesy, których Wam szczerze życzę, właśnie tam mają charakter najistotniejszy.

Dlatego też wszystko, co się zdarzyło, jeżeli chodzi o dyscypliny polegające na walce w kolektywie w ostatnich kilku miesiącach, jest rzeczą niezwykle wręcz pocieszającą. Ja życzę Wam sukcesów, ponieważ życzę sukcesów polskiemu sportowi, ponieważ życzę sukcesów Polsce – a dla Polaków, dla ich poczucia satysfakcji sukcesy sportowe mają bardzo poważne znaczenie i to nas wcale nie różni od innych narodów. Co się dzieje, jak ktoś zdobędzie mistrzostwo świata na przykład w piłce nożnej? To znaczy – ktoś, w sensie jakiegoś kraju. Ale ja Wam życzę tych sukcesów także dlatego, aby pokazać, że Polacy są nie tylko indywidualistami, że są zdolni do znakomitej kooperacji. W każdej dyscyplinie, która polega na grze drużyn, taka kooperacja, taka współpraca jest potrzebna. I znakomitej współpracy w trakcie ostatniego turnieju, gdzie zdobyliście wicemistrzostwo, też chciałem Wam pogratulować.

Czego jeszcze życzę? Skoro dana dyscyplina sportu ma sukcesy, to powinna być bardziej popularna. Ja muszę powiedzieć, ze przed laty, kiedy miałem więcej czasu na kibicowanie, a kibicem byłem, to pamiętam, że hokej na trawie był taką dyscypliną wielkopolską. Dzisiaj nawet nie jestem pewien, czy tak jest. Gniezno, Poznań – to były najpotężniejsze ośrodki. Dzisiaj – powtarzam – nawet nie potrafię powiedzieć, czy jest tak w dalszym ciągu. To były najpotężniejsze drużyny, więcej niż połowa pierwszej ligi – to były właśnie drużyny pochodzące z klasycznej Wielkopolski. Nie wiem, czy tak jest. Oczywiście, lepiej by było, gdyby to był sport popularny w całym kraju, ale nawet jeżeli to jest taki sport regionalny w dalszym ciągu, to w takim razie dobrze – obyśmy tylko odnosili odpowiednie sukcesy. Ale myślę, ze po takim sukcesie, jak Panowie odnieśli, ten sport stanie się bardziej ogólnokrajowy – będzie uprawiany także w innych dziedzinach, jest przecież grą szybką i atrakcyjną.

Myślę, że nie byłoby tego sukcesu bez dobrego sztabu: bez dobrych trenerów, dobrych organizatorów. Ale też zdaję sobie sprawę, że dyscypliny mniej znane są dyscyplinami, w których jest dużo trudniej, niż w tych dyscyplinach najbardziej popularnych. A więc tym bardziej gratuluję, bo na pewno dzień powszedni waszej dyscypliny sportowej to nie jest dzień, w którym manna się sypie z nieba. To jednak tylko powiększa rangę waszego sukcesu. I myślę, że tych sukcesów będzie więcej. Myślę – a widzę tutaj drużynę bardzo młodą – że to, co się zdarzyło, Panów zmobilizuje. Zmobilizuje do tego żeby były kolejne zwycięstwa, a przede wszystkim, o czym naprawdę myślę bardzo dużo – to o tym, co będzie w Pekinie. Ostatnia olimpiada nam się średnio udała. Ostatnia udana olimpiada to był rok 1996 w Atlancie, ale przy bardzo silnej koncentracji. Nieprawdopodobne sukcesy zapaśników, właściwie tylko w stylu klasycznym czy też wolnym (już w tej chwili dobrze nie pamiętam) spowodowały, że bilans medalowy był tak świetny. A później już było gorzej. Ja jestem przekonany, że w Pekinie zdołamy nawiązać do tradycji Polski z pierwszej dziesiątki państw, jeżeli chodzi o klasyfikację i medalową, choć o to może będzie trudno, i tak zwaną punktową. I, Panowie, możecie się też do tego przyczynić. To jest moje główne dla was życzenie, poza życzeniem powodzenia, także w życiu prywatnym, bo przecież dla każdego ono jest bardzo istotne. Bardzo, bardzo się cieszę i raz jeszcze gratuluję.”

.................................................................................................................................................................

Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wydarzenia w naszej Galerii!
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.