przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Czwartek, 12 czerwca 2008

Wizyta Prezydenta RP w Łodzi

  |  

12 czerwca 2008 r.  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński złożył wizytę w Łodzi i wziął udział w otwarciu nowej płyty postojowej dla samolotów na lotnisku im. Władysława Reymonta.

W trakcie uroczystości Prezydent RP powiedział:

„Znajduję się w miejscu, które za chwilę będzie istotną częścią portu lotniczego w Łodzi, obsługującego ruch osobowy i towarowy. Łódź jest istotnie drugą z kolei polską metropolią. To miasto, które rzeczywiście przez wiele lat, teraz mówię o czasach Polski Ludowej, eksploatowano w tym sensie, że było to miasto ciężkiej pracy kobiet, pracy niezwykle potrzebnej z punktu widzenia zarówno kraju jak i eksportu, ale jednocześnie pracy słabo wynagradzanej. To też spowodowało, że gdy przyszła wolna Polska, gdy różne rynki zbytu przestały istnieć, to łódzka transformacja przebiegała w wyjątkowych bólach, także o tym pamiętamy. Siła, trafniejsze byłoby tu powiedzenie - „głębokość kryzysu” była w Łodzi większa niż gdzie indziej, większe było bezrobocie i bieda. Widywałem Łódź w tamtych czasach, ponieważ nieźle to miasto znam i widzę jak się zmienia, wraz z całą Polską zresztą. Bezrobocie jest tu nadal za wysokie, bo każde bezrobocie jest za wysokie, ale sięga ośmu procent, a nie dwudziestu kilku, spadło więc trzykrotnie. Zmiany na lepsze widzą nawet ci, którzy nie bardzo by je chcieli widzieć. Inaczej mówiąc, Łódź jest na drodze intensywnego rozwoju, ponieważ my w naszym kraju jesteśmy na drodze intensywnego rozwoju - to pierwsza przyczyna. Ale są też inne – to mądra polityka wobec miast, to umiejętność podejmowania odważnych decyzji, umiejętność przełamywania różnego rodzaju stereotypów, umiejętność konsekwentnego marszu do przodu. W Łodzi to dało niezwykle dużo, ale musi to być przykład powielany w całej Polsce, od zachodu po wschód, od północy po południe, bo tylko w takich warunkach będziemy w sposób widoczny, z roku na rok zmniejszać dystans w stosunku do tych krajów, które dzisiaj wyprzedzają nas tak znacznie. Możemy powiedzieć, że pozytywne zmiany w Polsce w ostatnich latach są w pierwszym rzędzie dziełem Polek i Polaków, polskiej przedsiębiorczości, są też dziełem decyzji politycznych związanych z przystąpieniem do Unii Europejskiej, ale społeczeństwo jest zorganizowane w Rzeczypospolitą, w państwo polskie, a Rzeczypospolita opiera się na zasadzie podziału terytorialnego i na zasadzie samorządu, który jest władzą publiczną. Dla mnie to rodzaj władzy państwowej i jego siła, energia, umiejętność organizowania społecznej energii i jej dobrego wykorzystywania jest niezwykle wręcz ważna. Dlatego też, gratulując zarówno dzisiejszej uroczystości jak i wielu innych, które odbywały się w Łodzi w ostatnich latach oraz tych, które się tutaj niedługo odbędą, chciałem powiedzieć, że Panu Prezydentowi Jerzemu Kropiwnickiemu i jego współpracownikom należą się szczególne podziękowania. Kiedy został Prezydentem Łodzi był wśród niektórych wielki krzyk, dzisiaj widać efekty. Gratuluję drogi Jurku!”

Prezydent Lech Kaczyński wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za zasługi na rzecz społeczności lokalnej i osiągnięcia w działalności gospodarczej. 

Odznaczeni zostali:
za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce 

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

 Kowalik Marek Władysław
 Lubera Maria

za zasługi na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w działalności gospodarczej

Złotym Krzyżem Zasługi

Jędrzejczak Stanisław 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.