Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 września 2008

Portugalia jest naszym podwójnym sojusznikiem

  |  

2 września 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński spotkał się z przebywającym w Polsce z wizytą oficjalną Prezydentem Republiki Portugalskiej Anibalem Cavaco Silvą z Małżonką.

Po uroczystym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Pary Prezydenckie udały się na wspólne spotkanie. Prezydent RP odznaczył Prezydenta Portugalii i Jego Małżonkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast Prezydent Portugalii odznaczył Prezydenta RP i Małżonkę Orderem Infanta Henryka z Wielką Wstęgą. Następnie Prezydenci Polski i Portugalii przeprowadzili rozmowę w wąskim gronie, po czym współprzewodniczyli rozmowom plenarnym delegacji polskiej i portugalskiej. 

Po rozmowach Prezydenci spotkali się z przedstawicielami mediów. Podczas spotkania Prezydent RP powiedział m.in.:

„Jestem bardzo usatysfakcjonowany tym, że Pan Prezydent odwiedził nasz kraj. Rozmowy były bardzo interesujące. Dzisiaj mamy oficjalną wizytę państwową Prezydenta państwa, które jest naszym podwójnym sojusznikiem i które jest bardzo aktywne na naszym rynku, jeżeli chodzi o gospodarkę. Trzeba to jasno podkreślić, że kapitał portugalski jest aktywnym uczestnikiem procesów związanych z naszym rozwojem gospodarczym, a więc jest to uczestnictwo bardzo udane. Współpraca, jeżeli chodzi o wysokie technologie, może być pogłębiona. Pan Prezydent przywiózł ze sobą 50 przedsiębiorców do Polski. Niektórzy z nich funkcjonują już w naszym kraju. Niektórzy dopiero chcą zacząć funkcjonować. Wszystko to jest niezmiernie pozytywne, ale rozmowy między Prezydentami dotyczą zawsze też polityki. Mówiliśmy szerzej o sytuacji w Gruzji, na Ukrainie, ale mówiliśmy też o Unii Śródziemnomorskiej, o pewnej równoległości działań krajów zainteresowanych różnymi częściami świata ze względu na swoje położenie geograficzne. Mówiliśmy też o tym, jakie będą dalsze losy Traktatu Lizbońskiego. Tutaj obydwaj jesteśmy nastawieni pozytywnie, z tym że trzeba podkreślić sprawę Irlandii. Irlandia musi rozwiązać swój problem sama. To nie koniec naszego spotkania, będziemy się dzisiaj widzieć na seminarium, przy otwarciu wystawy i wieczorem na kolacji.”

Obaj Prezydenci wzięli również udział uroczystości zakończenia seminarium ekonomicznego „Portugalsko – polskie stosunki gospodarcze”. Prezydenci otworzyli również wystawę „e. Portugal light up your life” w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury, a w godzinach wieczornych Prezydent RP wydał na cześć Prezydenta Portugalii uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim.


Poleć znajomemu