Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 31 grudnia 2008

Orędzie noworoczne Prezydenta RP

31 grudnia 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wygłosił orędzie noworoczne.

Przekazujemy treść orędzia:

„Szanowni Państwo,
Drodzy Rodacy!

Za kilka godzin rozpoczniemy nowy 2009 rok. W 2008 obchodziliśmy ważną rocznicę 90-lecia naszej niepodległości. W tym, który nadchodzi czeka nas nie mniej ważna rocznica. To już 20 rok naszej na nowo odzyskanej wolności. Czas płynie szybko, ale są jeszcze wśród nas ci, którzy pamiętają Polskę przedwojenną. Z drugiej strony w dorosłość wkraczają ludzie, którzy w ogóle nie pamiętają komunizmu.

Mamy różne życiorysy, zawody, reprezentujemy różne pokolenia i różne regiony naszego kraju, ale łączy nas jedno - Polska. Ważne rocznice bardzo dobrze uświadamiają nam czym jest Ojczyzna, nasz wspólny kraj, który dziedziczymy po przodkach i który powinniśmy w jak najlepszym stanie przekazać naszym potomkom. W moim noworocznym przesłaniu, chciałbym powtórzyć to, co mówiłem Rodakom podczas wielu spotkań w całym kraju. Polska jest jedna. Od Świnoujścia do Ustrzyk Górnych, od Puńska po Bogatynię jesteśmy jednym państwem. Mamy różne przekonania i aspiracje, nierzadko różne pochodzenie, czasem także wyznanie, ale wszyscy jesteśmy córkami i synami Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.

W 20 roku naszej wolności mamy powody do dumy. Oczywiście niemało jest jeszcze w Polsce do zrobienia. Na pewno nie wszystko wyszło nam tak jak byśmy chcieli i w naprawie naszej Ojczyzny z całą pewnością nie można ustawać. Przyszły rok, ze względu na światowy kryzys stawia nas przed szczególnymi wyzwania. Ale wolna Polska i wolni Polacy uczynili w ostatnich latach wiele by umacniać pozycję Rzeczpospolitej w rodzinie narodów Europy i Świata. Wielu z Państwa przeżyło ten rok ciężko pracując dla zapewnienia swoim rodzinom lepszej przyszłości. Ale wasza praca, wasze osiągnięcia: w nauce, gospodarce, kulturze, rolnictwie i przedsiębiorczości to także wspólne budowanie siły naszego kraju. Za tę pracę, za patriotyzm dnia codziennego chciałbym wam drodzy Rodacy serdecznie podziękować.

Ubiegły rok, choć pierwszy w długiej serii nie wyborczy, był rokiem gorących sporów politycznych. Wiem, że nie ograniczają się one wyłącznie do Parlamentu czy mediów, często dzielą przyjaciół i krewnych. Spór, debata jest istotą demokracji – w tym nie ma nic złego. Ale jeśli w ciągu 12 nadchodzących miesięcy znów nie zabraknie nam tematów do polemik, to zawsze pamiętajmy, że naszym wspólnym celem powinno być dobro Polski. Starajmy się dostrzec w drugim człowieku po prostu Rodaka, który ma prawo do innych przekonań.

Szanowni Państwo!

W nowym roku chciałbym wam życzyć zdrowia, szczęścia rodzinnego, sukcesów w pracy i dumy z naszej wspólnej Ojczyzny.”

Poleć znajomemu