Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 17 listopada 2008

Odznaczenia dla Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady

17 listopada 2008 roku w Teatrze Narodowym po raz drugi uhonorowani zostali Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Odznaczenia w imieniu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wręczyła Małżonka Prezydenta Pani Maria Kaczyńska oraz Ewa Junczyk - Ziomecka, Sekretarz Stanu Kancelarii w Prezydenta RP. W uroczystości wzięli też udział: Piotr Kownacki, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Andrzej Duda, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Prezydent Lech Kaczyński postanowieniem z dnia 13 listopada 2008 r. za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich, nadał ordery. Odznaczeni zostali:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Szacki Jerzy Ryszard

pośmiertnie
Żabiński Jan

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Bando Anna Bożenna
Bauer Lucyna
Borzym Wanda Apolonia
Brusikiewicz Zofia Helena
Bulik Józefa Wanda
Chrobot Stanisław
Chrust Eugenia
Czarnowska Krystyna Stanisława
Dąmbrowska Stefania
Drzewiecka Zofia
Duda Marianna
Gawrych Jadwiga Irena
Gołębiowski Marian Kazimierz
Górzyńska Genowefa
Grodzka-Gużkowska Magdalena Janina
Grostal Wanda Janina
Hondra Stanisław
Hondra Władysław
Jarosz Maksymilian Mieczysław
Karwowska Lubomira Maria
Klewicki Leszek Jerzy
Kornecka Anna
Kowalik Czesława Maria
Krasnodębska Marianna Regina
Krusiński Stefan
Łopuszańska Maria Teresa
Marszewska Aurelia
Mazur Janina
Młodawska Zofia
Molenda Ludwika
Niemczak Barbara
Olczak Genowefa - pośmiertnie
Olesiejuk Franciszka
Osika Stanisław
Osiński Wiesław Wacław
Pysko Roman
Pani Rusiecka Czesława
Pani Schnepf Alicja Maria
Pani Słotwińska Władysława
Pani Strzelecka Barbara
Szafraniec Władysław
Pani Szafraniec Władysława
Szulc Leszek Jan
Świerczewski Stanisław
Tarasewicz Mieczysław
Uggla Ludwika
Urzykowski Janusz Tadeusz
Wachowiec Marianna
Walaszczyk Józef Władysław
Zajączkowska Apolonia
Zdanowicz Ewa Ligia
Zieliński Ryszard Juliusz
Złotko Eugenia Danuta
Żak Czesława Barbara

pośmiertnie
Boczar Jadwiga Zofia
Bussold Stanisława
Grzegorczyk Helena
Grzegorczyk Władysław
Kreisberg Maria
ks. Kubacki Michał
Lesiński Zdzisław
Prokopowicz-Wierzbowska Maria
Sobolewska Anastazja
Sobolewski Walerian
Szczepaniak Natalia
o. Szeptycki Klemens
Uggla Hjalmar Fryderyk
Żabińska Antonina

W imieniu Prezydenta RP głos zabrała Ewa Junczyk-Ziomecka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Przekazujemy treść wystąpienia:

"Dlaczego to dzisiejsze spotkanie jest ważne? Dlatego, że Ci młodzi ludzie z I Liceum społecznego w Warszawie, z gimnazjum nr.23 im. Ireny Sendler oraz szkoły Laudera, a także my wszyscy tutaj i Państwo przed telewizorami przez kilkadziesiąt minut będziemy obcować z bohaterami.

Za chwile 70 spośród 6066 polskich Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, podobnie jak rok temu 50 Sprawiedliwych zostanie z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego uhonorowanych wysokimi odznaczeniami państwowymi.

W uznaniu za to że podczas hitlerowskiej okupacji, kiedy każdy Polak mógł zginąć a każdy Żyd skazany był z góry na śmierć, wzięli na siebie żydowski los. Najstraszniejszy, jaki zdarzył się w historii XX wieku.

Weszli do piekła i z własnej woli zostali w nim w strachu przed własną śmiercią i swoich podopiecznych, w lęku o życie swoich najbliższych, czasami mieszkańców całej kamienicy a bywało, że całej wsi. I zostali w tym piekle przez miesiąc, rok, dwa a bywało, że dłużej.

I choć bali się w dzień i w nocy, że się wyda i wszyscy zginą, zgodzili się na takie życie. Zdecydowali się na cudzy, gorszy los, choć przecież mieli własny, trochę lepszy, trochę bezpieczniejszy, dający większe szanse na przeżycie okupacji.

Kiedy mówimy o nich – że pomogli przeżyć drugiemu człowiekowi – mówimy o czymś, co maja tylko nieliczni: najgłębsze poczucie człowieczej solidarności. Tych nielicznych nazywamy bohaterami. Oni sami tego słowa ani nie używają wobec siebie ani tak o sobie nie myślą. Ale my tak myślimy. Dlatego dzisiejsze wydarzenie jest takie uroczyste. A jednak podszyte żałobą.

Czcząc bohaterów i ich podopiecznych, opłakujemy jednocześnie tych, którym nie udało się przeżyć. Kilka milionów ludzi skazanych przez niemieckich nazistów na śmierć tylko dlatego, ze urodzili się Żydami. Opłakujemy także tych, którzy usiłując ich ratować zginęli wraz z nimi. Bo nie wszystkim się udało.

Jakie przesłanie płynie z dzisiejszego święta? Doświadczenie Sprawiedliwych podpowiada nam, że gotowość pomocy bywa silniejsza od leku przed śmiercią. Ich doświadczenie mówi nam, że tolerancja jest siostrą odwagi i kuzynką ryzyka. Nawet dziś, w czasach pokoju.

I wreszcie – co mówiłam na podobnej uroczystości rok temu, a powtórzę to także teraz - na człowieka można patrzeć z góry tylko wtedy, kiedy schylamy się, żeby podać mu rękę i pomóc wstać.

Szanowni Państwo, program Przywracania pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas Zagłady rok temu zainaugurował Prezydent Lech Kaczyński. Wtedy, 10 pażdziernika w Teatrze Wielkim osobiście wręczał odznaczenia Sprawiedliwym i ich rodzinom. Dziś tę zaszczytną rolę przekazał Pierwszej Damie, Pani Marii Kaczyńskiej oraz mnie."

Na zakończenie, młodzież uczestnicząca w uroczystości z odczytała list w swoim imieniu:

„Fakt, że żyjemy nie daje nam tylko i wyłącznie praw, ale obarcza również odpowiedzialnością. Osoby, które mieliśmy zaszczyt dzisiaj poznać ratując życie innych pokazały nam co to znaczy być człowiekiem. Zdecydowały się pomóc Żydom ukrywając ich przed nazistami, mimo, że mogły zapłacić za to najwyższą cenę - życie nie tylko swoje, ale także swoich bliskich. Osobom tym składamy dzisiaj hołd, lecz nie tylko po to aby docenić ich bohaterską postawę. Chcielibyśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na pewne cechy i wartości – wrażliwość na drugiego człowieka, szacunek dla życia oraz poczucie odpowiedzialności. To dzięki nim pomagamy ludziom. Starajmy się znaleźć w sobie właśnie tę wrażliwość, szacunek i odpowiedzialność, aby nieść pomoc potrzebującym niezależnie od ich wyznania, rasy czy przekonań. Od „bycia człowiekiem” nie ma wakacji.

W naszym życiu nie doświadczyliśmy nigdy okropieństw wojny, więc nie potrafimy ich sobie wyobrazić. Mimo to powinniśmy na co dzień brać przykład ze Sprawiedliwych. Tak jak oni stawać po stronie prześladowanych i nie bać się przeciwstawiać wszelkim przejawom rasizmu i ksenofobii, z którymi niestety nawet dziś może się zetknąć każdy z nas. Bierzmy więc przykład z prawdziwych ludzi, tak by ludzi wokół nas było jak najwięcej.”

W uroczystości uczestniczyła młodzież z gimnazjum społecznego nr 20 w Warszawie, gimnazjum nr 22 Lauder-Morasha w Warszawie oraz gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendler w Warszawie.


Poleć znajomemu