Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 kwietnia 2009

Prezydent na Litwie: partnerstwo strategiczne jest sprawą podstawową

  |   Prezydent Litwy Valdas Adamkus na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Wilnie Przyjazd Prezydenta Polski z Małżonką Wizyta rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania Prezentacja wojsk Oficjalne zdjęcia przed rozmowami w cztery oczy Wspólne zdjęcie Prezydentów Polski i Litwy z Małżonkami Wymiana prezentów

Wymiana najważniejszych odznaczeń państwowych. Lech Kaczyński uhonorował Prezydenta Republiki Litewskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a otrzymał od Prezydenta Litwy Order Witolda Wielkiego ze Złotym Łańcuchem.

W trakcie rozmów Prezydenci podpisali Wspólną Deklarację Lech Kaczyński przemawiał w litewskim parlamencie W wystąpieniu Prezydent podkreślił, że Polska i Litwa mają wspólne problemy, dotyczące obu Podczas wizyty Lech Kaczyński odwiedził cmentarze wileńskie, gdzie złożył wieńce, m. in. pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Polskich

W czwartek Lech Kaczyński wraz z Małżonką przebywa z oficjalną wizytą na Litwie. Po powitaniu na lotnisku w Wilnie Prezydent Polski rozmawiał w cztery oczy z Prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem. W planach wizyty są także rozmowy z premierem Andriusem Kubiliusem oraz przewodniczącym Sejmu Arunasem Valinskasem.

Wspólna deklaracja i wymiana odznaczeń

W trakcie rozmów Prezydenci podpisali Wspólną Deklarację, podkreślającą wolę politycznej i gospodarczej współpracy w kluczowych kierunkach, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki, transportu oraz mniejszości. - Udało nam się z Litwą zbudować bardzo dobre stosunki – podsumował rozmowy Lech Kaczyński.

Prezydenci wymienili się także odznaczeniami państwowymi – Lech Kaczyński uhonorował Prezydenta Republiki Litewskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a otrzymał w zamian Order Witolda Wielkiego ze Złotym Łańcuchem. Krzyże Zasługi Republiki Litewskiej odebrali również ministrowie Michał Kamiński i Mariusz Handzlik.

Podczas konferencji prasowej obu Prezydentów Lech Kaczyński powiedział, że rozmowy dotyczyły m.in. o współpracy energetycznej, pisowni polskich nazwisk, Karty Polaka i współpracy w ramach UE i NATO.

Polskie nazwy i Karta Polaka

Prezydent Adamkus zauważył, że warunki do edukacji mniejszości polskiej na Litwie należą do najlepszych w Europie. Jak stwierdził Prezydent Kaczyński nie stałoby się nic nadzwyczajnego, gdyby zachowano polską pisownię nazwisk i nazw ulic w miejscowościach zamieszkanych przez polską mniejszość. Prezydent Adamkus zgodził się i dodał, że rozwiązanie tego problemu związane jest wyłącznie z dobrą wolą polityczną.

Prezydent Kaczyński podkreślił także, że Karta Polaka, która na Litwinie wywołała wiele dyskusji, nie jest dokumentem przyznającym obywatelstwo polskie. Dodał, że cieszy go powołanie sześcioosobowej polsko-litewskiej grupy roboczej, której zadaniem będzie rozstrzygnięcie tej spornej kwestii, a także sprawy nazw ulic w języku polskim na Wileńszczyźnie, którą zwarcie zamieszkują Polacy.

Elektrownia w Ignalinie

Lech Kaczyński poinformował też, że Polska popiera projekt budowy nowej siłowni atomowej w miejscu zamykanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej oraz mostu energetycznego: - Jest on niezmiernie potrzebny - powiedział Prezydent zaznaczając jednakże, że strona polska chce gwarancji uzyskania z nowej siłowni określonej mocy potrzebnej dla północno-wschodniej Polski.

- Jestem przekonany, że w ogóle problemy dywersyfikacji, jeżeli chodzi o energię elektryczną, gaz, to są problemy kluczowe nie tylko dla nas, naszych krajów, ale też dla Unii Europejskiej - powiedział polski Prezydent, dodając, że trzeba włożyć olbrzymi wysiłek, by osiągnąć odpowiednie sukcesy.

Prezydent Adamkus zapewnił, że wbrew różnym pogłoskom, strona litewska będzie budowała siłownię, a jej partnerami będą Polska, Łotwa i Estonia.

Lech Kaczyński zaprzeczył pogłoskom, jakoby PKN Orlen zarządzający litewską rafinerią Mażeikiu Nafta zamierzał sprzedać jej akcje rosyjskiemu koncernowi.

Wystąpienie przed Seimasem

Przemawiając w parlamencie litewskim Prezydent zaapelował o solidarność polsko-litewską na arenie międzynarodowej w imię walki o wspólne interesy.

Lech Kaczyński przypomniał wspólną, wielowiekową historię, a także fakt przynależności Litwy i Polski do NATO i Unii Europejskiej, oraz zaznaczył, że świat, chociaż bardzo się zmienił na lepsze, pozostaje światem różnych narodów i nieco odmiennych interesów. - Nasze interesy są te same i trzeba umieć o nie zawalczyć - powiedział.

W wystąpieniu Prezydent podkreślił, że Polska i Litwa mają wspólne problemy, dotyczące obu stron, takie jak pisownia nazwisk polskich na Litwie czy polskich nazw ulic na Wileńszczyźnie. Jak zaznaczył, w imię wspólnych interesów trzeba je rozwiązać.

- Musimy pamiętać, że w tym realnym świecie tylko razem możemy osiągnąć to, co nam, Litwinom i Polakom, historycznie się należy, bo nie chcemy niczego więcej. Chcemy, żeby z nami się liczono, chcemy, aby w tej wielkiej wspólnocie, do której należymy, nasz głos był słyszany. To nie jest żaden nacjonalizm, to po prostu chłodna ocena roli, jaką odegraliśmy w historii i jaką odgrywamy dziś - powiedział Prezydent.

Podczas wizyty Lech Kaczyński odwiedził cmentarze wileńskie - Antokolski i na Rossie, gdzie Prezydent złożył wieńce m. in. pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Polskich, na grobie J. Banaseviciusa oraz przy Grobie Matki i Serca Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Na zakończenie wizyty Prezydent spotkał się z Polonią. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu