Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 10 października 2009

Prezydent: dzisiejszy dzień jest także dniem pewności siebie

Podsumowując uroczystość Prezydent RP powiedział:

 

"Dwa słowa, Szanowni Państwo,

ja zgadzam się, że dzisiejszy dzień jest także dniem polskiej pewności siebie. My jesteśmy w Unii w tej chwili niewiele ponad 5 lat. Istotnie dobrze sobie dajemy radę w kryzysie, cieszymy się z tego wszyscy. W kryzysie, chociaż jeśli chodzi o Polskę, to Polska definicji kryzysu nie wypełnia. W Polsce co najwyżej jest stagnacja, ale nie kryzys.

 

Ale z drugiej strony, chociaż jest prawdą, że zdecydowana większość naszych rodaków popiera i Unię, i Traktat Lizboński, to jak powiedział słusznie pan przewodniczący Buzek, nie wolno zapominać o tych, którzy mają wątpliwości. Oni są też naszymi współobywatelami. Może w Polsce jest ich mniej, niż gdzie indziej, ale trzeba ich przekonywać. Ja mam nadzieję, że to nie przede wszystkim my w Polsce, ale Europa ich przekona, że Unia Europejska ich przekona, że dalsze rozwiązania, które pociąga za sobą Traktat Lizboński, to nie są rozwiązania, które komukolwiek odbierają podmiotowość - i nie mówię tylko o podmiotowości w sensie tożsamościowym, ideowym, bo wiadomo, że jednym z naszych sukcesów było także dołączenie do Protokółu Brytyjskiego, także w tym zakresie pozostajemy suwerenni w pełni - ale jeżeli chodzi o codzienne decyzje dotyczące gospodarki, dotyczące sfery socjalnej i w końcu dotyczące tego, co niewątpliwie jest eksperymentem bardzo poważnym - elementu przynajmniej, bo przecież poszczególne państwa też będą prowadzić politykę zagraniczną - wspólnej polityki zagranicznej.

 

Wielkie wyzwanie, jeśli się zakończy sukcesem, to będziemy się czuli jednym z elementów, jednym z członków wielkiej wspólnoty, która ma znaczenie globalne - może większe niż inni. A jeśli zakończy się niepowodzeniem, wtedy myślę, że odczucia mogą być nieporównanie gorsze. Bo rzeczywiście ludziom jest potrzebny prąd, gaz, setki innych rzeczy do życia. Ale ludziom też w tym Europejczykom, w tym Polakom potrzebne jest poczucie, że w tym świecie mamy znaczenie, że ta wielka cywilizacja, którą żeśmy stworzyli, nie jest w odwrocie. Wręcz odwrotnie, jest - może nie w fazie natarcia, bo to wojenne określenie, którego bym chciał unikać - ale w fazie, w której coraz więcej ludzi na świecie rozumie te wartości, które reprezentujemy nie są może idealne, bo nie tworzą idealnego świata, ale na pewno tworzą najlepszy świat z tych, które zna historia.

 

Dziękuję bardzo"

 

Poleć znajomemu