Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 stycznia 2009

Spotkanie podsumowujące IV edycję Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy

23 stycznia 2009 roku w Pałacu Staszica w Warszawie z inicjatywy Stowarzyszenia Damy Radę oraz magazynu Służba Zdrowia odbyło się spotkanie podsumowujące IV edycję Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Podczas spotkania odczytano list Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej skierowany do organizatorów i uczestników.

Przekazujemy treść listu:

"W kwietniu ubiegłego roku wraz z Panią Madleine Albright i wieloma osobami zaangażowanymi w walkę z rakiem podpisałyśmy w Belwederze deklarację w sprawie konieczności wspólnych działań na rzecz poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet. Cieszę się bardzo, że to nasze spotkanie przyczyniło się do zainicjowania wielu akcji i kampanii prozdrowotnych. Dzięki tej akcji ja sama zrobiłam mammografię i dopiero wtedy użyczyłam wizerunku w kampanii bilbordowej prowadzonej w ramach Populacyjnego Programu Wykrywania Raka.

Dziś podsumowujemy działania podjęte w celu propagowania profilaktyki raka szyjki macicy - choroby podstępnej i wciąż codziennie zabierającej w Polsce życie aż pięciu kobietom. To przerażająca statystyka i trzeba walczyć, by ją zmienić. Wiedza o tym, że systematycznie wykonywane badania cytologiczne są gwarancją wykrycia raka szyjki macicy nawet w bardzo wczesnej postaci powinna być powszechna. Jednak sama świadomość tego faktu nie wystarcza. Nie wystarczają także kampanie zachęcające do bezpłatnych badań. Imienne zaproszenia kierowane do kobiet nie skutkują. Wciąż zbyt mało pań z nich korzysta, a przyczyną tego jest nie tylko brak czasu, czy zwyczajne lenistwo, a po prostu zwyczajny strach. Musimy to przełamać! Chciałabym bardzo, aby badania cytologiczne były nie tylko powszechnie dostępne, ale również znalazły się na liście badań obowiązkowych.

Z takim apelem chcę się zwrócić do rządu.

Chciałabym w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim, którzy angażują się w działania przyczyniające się do wzrostu wiedzy na temat profilaktyki antynowotworowej w Polsce. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, gratuluję dotychczasowych osiągnięć i życzę wielu sukcesów w tej niezwykle potrzebnej pracy. "

 

Poleć znajomemu