przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Wtorek, 26 maja 2009

Maria Kaczyńska z wizytą w Izraelu

  |  

W dn. 23-25 maja 2009 r. Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska złożyła wizytę w Państwie Izrael, by wziąć udział w uroczystościach z okazji zamknięcia Roku Polskiego.

Pani Prezydentowej w wizycie towarzyszyła Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pani Ewa Junczyk-Ziomecka. 

Wizytę rozpoczęło spotkanie Małżonki Prezydenta RP z polskimi Żydami mieszkającymi w Izraelu: pisarką Miriam Akavią, powstańcami Getta Warszawskiego i uczestnikami Powstania Warszawskiego Stanisławem Aronsonem, Kazikiem Symchą Rotem, dziennikarzami Arie Golanem i Romanem Fristerem oraz z Lolkiem Grynfeldem – autorem wspomnień z czasów Zagłady. Spotkanie było zorganizowane przez Ambasador RP w Tel Aviwie Agnieszkę Magdziak-Miszewską. 

24 maja 2009 r. Pani Maria Kaczyńska uczestniczyła w konferencji prasowej zorganizowanej w Tel Awiwie przez Instytut Adama Mickiewicza, na której powiedziała m.in., że ma nadzieję, że Rok Polski w Izraelu nie kończy się, że relacje nawiązane przez instytucje kultury i środowiska artystyczne będą kontynuowane i zaowocują kolejnymi projektami.

Wieczorem Pani Prezydentowa uczestniczyła w Koncercie Galowym w Sherover Theater w Jerozolimie, na którym wysłuchała 3. Symfonii „Symfonii pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego z sopranistką Iwoną Hossą oraz koncertu Orkiestry Filharmonii Izraelskiej pod batutą Michała Dworzyńskiego.

W drugiej części Gali Finałowej Pani Prezydentowa wysłuchała koncertu fortepianowego nr 1 e-moll F. Chopina z udziałem młodego pianisty Jacka Kortusa oraz Don Giovanni Variations w wykonaniu izraelskiej pianistki młodego pokolenia, Dorel Golan.

Koncert ten zamykając Rok Polski w Izraelu rozpoczął kolejną edycję Israel Festival. 

Podczas wizyty Pani Maria Kaczyńska w towarzystwie Zastępcy Sekretarza Generalnego BAHÁ’ Í INTERNATIONAL COMMUNITY p. Anthony’ego Vance’a zwiedziła Ogrody Bahajskie oraz spotkała się z przedstawicielami organizacji „Piast” w Akko.

25 maja 2009 r. na zakończenie wizyty, Małżonka Prezydenta RP udzieliła dwóch wywiadów: gazecie „Haaretz” i rosyjskojęzycznemu magazynowi „Silhouette”.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.