przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Poniedziałek, 7 września 2009

List Prezydenta z okazji 63 rocznicy mordu żołnierzy NSZ

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 63. rocznicy
mordu na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych
Zgrupowania „Bartek”


Czcigodni Kombatanci!
Szanowni Państwo!

 

Przekazuję słowa pozdrowień organizatorom i wszystkim uczestnikom odbywających się w Żywcu uroczystości upamiętniających 63. rocznicę zamordowania żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Zgrupowania „Bartek”. Łączę się z Państwem w tej chwili zadumy nad bohaterstwem polskich żołnierzy, obrońców ojczyzny, którzy walcząc o wolną Polskę złożyli najwyższą ofiarę – ofiarę swojego życia.

 

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, po kilkudziesięciu latach zapomnienia, doczekali się w wolnej Polsce, o którą walczyli, upamiętniania i uhonorowania. Świadczą o tym liczne książki, opracowania naukowe i filmy, świadczy pomnik, przed którym zebrali się Państwo, aby uczcić żołnierzy wyklętych. Jednak mimo, że już od dwudziestu lat cieszymy się ponownie odzyskaną suwerennością naszego państwa, niezależnym sądownictwem i wolnością badań naukowych, wciąż nie poznaliśmy odpowiedzi na wiele pytań związanych z dziejami polskiego oporu przeciwko narzuconemu systemowi komunistycznej opresji. Wysiłki środowisk kombatanckich Narodowych Sił Zbrojnych, historyków, instytucji państwa – przede wszystkim Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, nie odsłoniły wszystkich tajemnic skrywanych przez dziesięciolecia przez urzędy i osoby, które prześladowały polskich patriotów i ukrywały prawdę o ich bohaterstwie i męczeństwie. Za jedno z najważniejszych zadań mojej prezydentury uznałem przywrócenie polskiej świadomości społecznej pamięci o tych, którzy jako żołnierze wyklęci walczyli i umierali, byśmy mogli cieszyć się wolną ojczyzną. Dlatego podjąłem decyzję o objęciu honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dzisiejszych obchodów pamięci o zamordowanych przez władze komunistyczne żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych regionu beskidzkiego.

 

Inicjatywa upamiętnienia ofiar komunistycznej zbrodni jest godna szacunku i poparcia. Narodowe Siły Zbrojne w Beskidach odegrały szczególną rolę w walce z systemem komunistycznym po zakończeniu działań II wojny światowej. Oddziały zorganizowane
i dowodzone przez Henryka Flamego „Bartka” były jednymi z najskuteczniejszych jednostek polskiego podziemia antykomunistycznego. Dlatego też żołnierze „Bartka” stali się ofiarami wyjątkowo okrutnej i masowej zbrodni Urzędu Bezpieczeństwa. Nie znamy jeszcze szczegółów tego mordu, przede wszystkim nie wiemy, gdzie spoczęły jego ofiary. Dlatego nie możemy ustawać w wysiłkach, by prawda została poznana i ujawniona. Jestem przekonany, że wcześniej, czy później - ale na pewno - dowiemy się jak do zbrodni doszło. A kombatanci, którzy przeżyli, rodziny pomordowanych, ich przyjaciele będą mogli zapalić znicze na grobach swoich bliskich.

 

Cześć pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.