Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 7 września 2009

List Prezydenta z okazji 63 rocznicy mordu żołnierzy NSZ

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 63. rocznicy
mordu na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych
Zgrupowania „Bartek”


Czcigodni Kombatanci!
Szanowni Państwo!

 

Przekazuję słowa pozdrowień organizatorom i wszystkim uczestnikom odbywających się w Żywcu uroczystości upamiętniających 63. rocznicę zamordowania żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Zgrupowania „Bartek”. Łączę się z Państwem w tej chwili zadumy nad bohaterstwem polskich żołnierzy, obrońców ojczyzny, którzy walcząc o wolną Polskę złożyli najwyższą ofiarę – ofiarę swojego życia.

 

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, po kilkudziesięciu latach zapomnienia, doczekali się w wolnej Polsce, o którą walczyli, upamiętniania i uhonorowania. Świadczą o tym liczne książki, opracowania naukowe i filmy, świadczy pomnik, przed którym zebrali się Państwo, aby uczcić żołnierzy wyklętych. Jednak mimo, że już od dwudziestu lat cieszymy się ponownie odzyskaną suwerennością naszego państwa, niezależnym sądownictwem i wolnością badań naukowych, wciąż nie poznaliśmy odpowiedzi na wiele pytań związanych z dziejami polskiego oporu przeciwko narzuconemu systemowi komunistycznej opresji. Wysiłki środowisk kombatanckich Narodowych Sił Zbrojnych, historyków, instytucji państwa – przede wszystkim Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, nie odsłoniły wszystkich tajemnic skrywanych przez dziesięciolecia przez urzędy i osoby, które prześladowały polskich patriotów i ukrywały prawdę o ich bohaterstwie i męczeństwie. Za jedno z najważniejszych zadań mojej prezydentury uznałem przywrócenie polskiej świadomości społecznej pamięci o tych, którzy jako żołnierze wyklęci walczyli i umierali, byśmy mogli cieszyć się wolną ojczyzną. Dlatego podjąłem decyzję o objęciu honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dzisiejszych obchodów pamięci o zamordowanych przez władze komunistyczne żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych regionu beskidzkiego.

 

Inicjatywa upamiętnienia ofiar komunistycznej zbrodni jest godna szacunku i poparcia. Narodowe Siły Zbrojne w Beskidach odegrały szczególną rolę w walce z systemem komunistycznym po zakończeniu działań II wojny światowej. Oddziały zorganizowane
i dowodzone przez Henryka Flamego „Bartka” były jednymi z najskuteczniejszych jednostek polskiego podziemia antykomunistycznego. Dlatego też żołnierze „Bartka” stali się ofiarami wyjątkowo okrutnej i masowej zbrodni Urzędu Bezpieczeństwa. Nie znamy jeszcze szczegółów tego mordu, przede wszystkim nie wiemy, gdzie spoczęły jego ofiary. Dlatego nie możemy ustawać w wysiłkach, by prawda została poznana i ujawniona. Jestem przekonany, że wcześniej, czy później - ale na pewno - dowiemy się jak do zbrodni doszło. A kombatanci, którzy przeżyli, rodziny pomordowanych, ich przyjaciele będą mogli zapalić znicze na grobach swoich bliskich.

 

Cześć pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
 

Poleć znajomemu