Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 10 czerwca 2009

Odznaczenia za niesienie pomocy dzieciom


Odznaczenia dla zasłużonych dla dzieci

Podczas konferencji „Razem dla dzieci”, której celem było zwrócenie uwagi na problemy zdrowia dzieci w kontekście problemów systemu ochrony zdrowia i kryzysu gospodarczego, Prezydent odznaczył osoby zasłużone dla najmłodszych.

Odznaczenia odebrało 25 osób – 9 osób zostało odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, 5 Złotym Krzyżem Zasługi, 6 Srebrnym Krzyżem Zasługi i 5 Brązowym Krzyżem Zasługi.

Wśród odznaczonych znaleźli się Maria i Władysław Ornowscy - założyciele Fundacji Pomocy Społecznej na rzecz Dzieci wspierającej najmłodszych z biednych rodzin, Małgorzata i Tomasz Osuchowie z Fundacji Spełnionych Marzeń, pomagającej dzieciom chorym na nowotwory, którą założyli po śmierci syna, Wanda Wajda, osoba niepełnosprawna, pracująca jako wolontariuszka w Indiach, która zaadoptowała niepełnosprawną dziewczynkę z Kalkuty.

- Bardzo wysoko cenię Państwa działalność. Jesteście bardzo ważni dla społeczeństwa, a zwłaszcza dla najsłabszych obywateli – mówił Lech Kaczyński wręczając ordery. - Solidarność społeczna powinna odnosić się nie do tych najsilniejszych, ale potrzebna jest przede wszystkim pokrzywdzonym przez los - mówił Prezydent zapewniając, że będzie starał się pomóc w przełamywaniu problemów natury prawnej, które często utrudniają pracę organizacji pozarządowych.

Podkreślił, jak wielkie znaczenie ma działalność odznaczonych osób i jak wiele przeciwności muszą pokonać, by osiągnąć cel. Zadeklarował, że będzie starał się pomóc w pokonywaniu przynajmniej przeszkód natury prawnej, z jakimi muszą borykać się organizacje pozarządowe. Przypomniał, że jako prezydent posiada inicjatywę ustawodawczą, dzięki czemu może zaproponować akty prawne, które ułatwią prowadzenia działalności charytatywnej.

Na konferencji poprzedzającej uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się dyskusja o problemach służby zdrowia i roli organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc najmłodszym.

Pomoc w kryzysie

- Cieszy mnie, że tak dużo organizacji, mimo kryzysu, działa na rzecz zdrowia dzieci, wspierając służbę zdrowia i pomoc społeczną - powiedziała Maria Kaczyńska. Zadeklarowała, że zawsze będzie wspierać tego rodzaju działalność, zastrzegła jednak, że ma ograniczone możliwości. - Proszę nie przeceniać moich możliwości, ja też czasem walę głową w mur. Ale zachęcam do aktywności, pisania listów, naciskania na rządzących, by wprowadzali potrzebne zmiany - mówiła Pierwsza Dama.

Dr Tomasz Zdrojewski podkreślił, jak ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka jest powszechny i równy dostęp do nowoczesnej opieki zdrowotnej. Doradca Prezydenta RP omówił aktualne dokumenty Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia oraz niepokojące wskaźniki epidemiologiczne dotyczące zdrowia dzieci, a także kłopoty w finansowaniu szpitali.

Grzegorz Makowski, ekspert w dziedzinie spraw społecznych, porównując Polskę do rozwiniętych społeczeństw europejskich, wskazywał jak wiele mamy jeszcze do zrobienia w zakresie budowania nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że w ostatnich latach, m.in. dzięki wstąpieniu do UE, zaczęto dostrzegać rolę organizacji pozarządowych. Jak zauważono, ponad 2/3 polskiego sektora pozarządowego to organizacje charytatywne lub para-charytatywne, a duża część z nich w swoich celach statutowych ma zapisane prowadzenie działalności na rzecz dzieci i młodzieży.

Problemy prawne...

Podkreślano, że wśród przeszkód, jakie napotykają działające w Polsce organizacje pozarządowe jest niedostosowanie polskiego prawa do współdziałania władz z trzecim sektorem.

- My działamy na rzecz społeczeństwa, ono nam pomaga, jak może, nie możemy wymagać więcej. Oczekujemy wsparcia od państwa, które często wyręczamy. Sami już więcej nie zdziałamy - przekonywała Małgorzata Żak z Fundacji Polsat.

- Jest wiele mechanizmów, głównie podatkowych, które mogłyby pomóc w pozyskiwaniu funduszy. Warto byłoby również uprościć formalności, szczególnie dla małych organizacji, np. wprowadzić uproszczoną księgowość - mówiła Katarzyna Wróblewska z Fundacji "Akogo?".

...i społeczne

Z drugiej strony podkreślano niską świadomość społeczną przejawiającą się m.in. w małej aktywności w ramach wolontariatu i działań filantropijnych.

Jak tłumaczyli paneliści, w Polsce jest około 70 tys. organizacji, podczas gdy w Wielkiej Brytanii ponad 870 tys., a w Norwegii, dużo mniejszej pod względem ludności od Polski, około 120 tys.

W konferencji udział wzięli Prezydent RP Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka, doradca Prezydenta RP ds. zdrowia dr Tomasz Zdrojewski oraz przedstawiciele społecznych organizacji pozarządowych działających na rzecz zdrowia dzieci. Konferencję poprowadziła Iwona Schymalla.  (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu