przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Piątek, 11 września 2009

Prezydent odznaczył "Crazy Girl"

Tagi:
odznaczenia

Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Zofię Komedę Trzcińską w uznaniu jej wybitnych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za promowanie polskiej muzyki jazzowej.


Order rodzinie przekaże minister Paweł Wypych, który weźmie udział w imieniu Prezydenta RP w uroczystościach pogrzebowych rozpoczynających się o  godz. 13.00 na warszawskich Powązkach.

 

Zofia Komeda Trzcińska z d. Tittenbrun pochodząc z patriotycznej rodziny od 13 roku życia była żołnierzem AK ugrupowania „Jodła” przybierając pseudonimy Zośka i Harcerka. Po wojnie juz od lat 50 związana była ze środowiskiem jazzowym. Była legendą polskiego jazzu, jego wspaniałą promotorką, uczestniczką legendarnych festiwali jazzowych w Sopocie a także żoną i muzą pianisty a także kompozytora muzyki jazzowej i filmowej Krzysztofa Komedy, który właśnie dla niej skomponował utwór „Crazy girl”. Aktywnie organizowała i prowadziła koncerty wielu grup jazzowych m.in. Kurylewicza, Drążka, kierowała Piwnicą pod Baranami i Jazz Klubem Helikon w Krakowie, organizowała Festiwal Wokalistów Jazzowych w Lublinie, Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Jazz Jantar na Wybrzeżu.


Przyczyniła się również do rozsławiania muzyki Krzysztofa Komedy. Po jego śmierci od roku 1969 wiele lat mieszkała w Bieszczadach. Zakładała pierwszą w Polsce Solidarność Rolników Indywidualnych, a następnie współorganizowała pierwszy chłopski strajk w Ustrzykach Dolnych. Wydała autobiograficzną książkę „Komeda, Zośka i inni”.


Zmarła 20 sierpnia br. w Warszawie.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.