Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 12 grudnia 2009

Order Odrodzenia Polski dla prof. Krystyny Daszkiewicz

W sobotę 12 grudnia minister Andrzej Duda odwiedził w Krakowie Panią Krystynę Paluszyńską-Daszkiewicz by w imieniu w imieniu Prezydenta RP wręczyć jej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Order został nadany w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju polskiej nauki w dziedzinie prawa karnego, za osiągnięcia w działalności naukowo-dydaktycznej oraz za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej.


Krystyna Daszkiewicz, prawnik i psycholog, profesor prawa karnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1942-1945 żołnierz Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. W stanie wojennym obrońca studentów i pracowników uczelni.


Autorka bardzo wielu publikacji , m.in. książek z prawa karnego: „Przestępstwo z premedytacją”, „Przedawnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludności w prawie karnym NRF”, „Zbrodnie hitlerowskie w prawie karnym NRF”, „ Przestępstwo z afektu”.


Była obserwatorem całego procesu morderców ks. Jerzego Popiełuszki, zarówno w Sądzie Wojewódzkim w Toruniu, jak i w Sądzie Najwyższym w Warszawie. Za swoją książkę zawierającą pierwszą kompleksową analizę tej „zbrodni stulecia” , opartą na materiałach procesu i innych dokumentach „Sprawa morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki” otrzymała prestiżową nagrodę im. Jerzego Łojka.
 

Poleć znajomemu