Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 listopada 2009

Wizyta delegacji polskich Sprawiedliwych w Kanadzie

Wizyta Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Kanadzie.

Podczas trzeciego dnia doszło do dwóch ważnych spotkań. W godzinach porannych polscy Sprawiedliwi i Ocalona, w towarzystwie Minister Ewy Junczyk-Ziomeckiej, ambasadora Piotra Ogrodzińskiego, konsula Marka Ciesielczuka, dyrektor w Muzeum Historii Żydów Polskich Ewy Wierzyńskiej, Petera Jassema, prezesa Fundacji Dziedzictwa Polsko-Żydowskiego oraz Witolda Lilientala, dziennikarza polonijnej Gazety, zostali przyjęci przez mera miasta Toronto Davida Millera.

 

W trakcie spotkania David Miller podkreślił zasługi Sprawiedliwych dla ratowania Żydów w czasie II wojny światowej i zwrócił uwagę na starania nowej, demokratycznej Polski o zachowanie pamięci o Holokauście i dziedzictwie Żydów. Minister Ewa Junczyk-Ziomecka odniosła się do tego w swoim wystąpieniu, przypominając, że w Warszawie powstaje najnowocześniejsze w Europie i jedyne na świecie muzeum opowiadające tysiącletnią historię Żydów w Polsce. W trakcie rozmowy przedstawiono merowi propozycję nawiązania współpracy w dziedzinie edukacji i wymiany młodzieżowej pomiędzy Toronto a Warszawą, aby kanadyjska młodzież mogła uczyć się o bogatym dziedzictwie Żydów na ziemiach polskich, a w niedalekiej przyszłości odwiedzać powstające Muzeum Historii Żydów Polskich. David Miller bardzo pozytywnie odniósł się do tej propozycji. Na zakończenie spotkania Sprawiedliwi i Ocalona zostali poproszeni o wpis do księgi pamiątkowej miasta Toronto.

 

Następnie delegacja udała się w podróż do Ottawy, gdzie wieczorem w kanadyjskim parlamencie wzięła udział w uroczystości pt. When decency meant heroism / Gdy przyzwoitość oznaczała bohaterstwo zorganizowanej przez Kanadyjsko-Polską Parlamentarną Grupę Przyjaźni i Kanadyjsko-Izaelską Grupę Międzyparlamentarną. W uroczystości udział wzięli senatorowie, przedstawiciele kanadyjskiego rządu, społeczności i organizacji polonijnych oraz żydowskich, a także korpusu dyplomatycznego i mediów.

Uroczystość odbyła się na cześć polskich Sprawiedliwych i Ocalonych, którzy w asyście polskiej i żydowskiej młodzieży zajęli honorowe miejsca naprzeciw licznie zgromadzonej publiczności oraz zapalili świece na symbolicznej menorze.

 

Wieczór poprowadzili kanadyjscy parlamentarzyści Blaine Calkins i James Lunney. Odśpiewano hymny Kanady, Polski i Izraela, przy czym Mazurka Dąbrowskiego odśpiewała córka polskich Żydów, którzy wyemigrowali do Kanady. Odczytana została wspólna modlitwa.

 

Minister Ewa Junczyk-Ziomecka oraz przedstawiciele władz kanadyjskich, a także środowisk żydowskich i polonijnych zostali poproszeni o zabranie głosu. W trakcie swojego przemówienia minister Ewa Junczyk-Ziomecka zaprezentowała historię i zasługi polskich bohaterów oraz wspomniała, że zostali uhonorowani zarówno przez Izrael, jak i przez Polskę.

Poleć znajomemu